Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie

Blogs & inspiratie

Spannend en indrukwekkend het Verzetsmuseum junior

Gepubliceerd op 22 mei 2024

Wat was het goed dat ik mijn twijfels opzij zette en naar het Verzetsmuseum Junior ging met de kids! Want het is een fantastisch opgezet museum dat op een goede manier vertelt over de oorlog en hoe kinderen toen leefden. Aanrader, zeker ook met opa of oma!

Een hele week vakantie voor ons, dus de eerste dag alvast goed gevuld met een bezoek aan het Verzetsmuseum Junior. Deze link opent in een nieuwe tab Het stond al een hele tijd op ons lijstje ‘to do’s’ maar ik durfde nog niet goed. Zouden ze niet te jong zijn? Het onderwerp te heftig? Maar sinds 75 jaar Vrijheid vroeg mijn middelste er steeds zelf naar. Dus tijd om te gaan! Met een vriendje (ook 10) en oudere zus van 12 jaar oud worden we hartelijk ontvangen door de receptie dame. “Een hele week vakantie jongens? Fijn dat jullie komen!” En we ontvangen een speurtocht om onze weg te vinden door het museum.

Allereerst stappen we in een tijdmachine, waarin we langzaam teruggaan in de tijd, via ’Watskeburt geburt’ Barbie, Playmobil en eindelijk in 1930. De crisis, geen eten, geen werk en… de Duitse Adolf Hitler die als leider van de Nazi’s het allemaal op gaat lossen: ‘De Joden zijn de schuldigen van alles, die moeten verdwijnen’ zegt ie. En Duitsland valt Polen binnen en in 1940 Nederland…. Het is oorlog. De Tweede Wereldoorlog.

4 kinderen uit de Tweede Wereldoorlog
En dan stappen we de wereld in van 4 kinderen die in die Tweede Wereldoorlog leefden. Door een museumdame wordt ons uitgelegd dat we met het speurtochtboekje de levens van de 4 kinderen kunnen ontdekken. Het zijn echt gebeurde verhalen van mensen die echt (hebben) bestaan en die hebben geholpen met het naar waarheid inrichten van deze 4 huizen.

Henk -zijn ouders waren tegen de Duitsers.
Henk vond de oorlog maar wat spannend! Hij spaarde van alles wat hij tegen kwam. Kogels, zilverpapiertjes (daarmee werd de radar gestoord) en veel meer. Maar de Duitse soldaat die op bezoek kwam en de radio die in beslag nam, dat was toch wel te spannend.

Eva – was Joods en kwam uit Oostenrijk gevlucht met haar ouders voor de Duitsers toen die daar binnenvielen. Alleen kwamen de Duitsers toen ook hier. Ze is dol op haar broer Heinz die muziek speelt en nog veel meer talent heeft. Ze komen er achter dat de joden worden opgeroepen en dat ze worden weggevoerd naar Duitsland. En zodra Heinz wordt opgeroepen duiken ze onder. Eva en Mutti en Heinze en Vati. We volgen de jaren dat ze ondergedoken zitten. En wanneer ze verraden worden. Afschuwelijke beelden en verhalen. Het loopt niet goed af. Maar Eva kan het nog na vertellen….met pijn in haar hart.

Jan – zijn vader zat in het verzet.
En dat was reuze stoer en spannend. Hij was dominee en riep op om de mensen van Joodse afkomst en in het verzet te helpen. En daarmee liep hij gevaar. Steeds vaker was hij weg en hij komt zelfs in de gevangenis. Jan moet onderduiken…Hoe dit verhaal afloopt moet je zelf komen bekijken.

Nelly – haar vader was belangrijk in de NSB.
Ze woonde in Zeeland en haar ouders sloten zich aan bij de Duitsers want die maakten toch alles beter? Ook Nelly sloot zich aan bij de jeugdafdeling van de NSB. De Jugendstorm. En ze vond het daar super leuk. Haar vriendinnen uit het dorp wilden niks meer met haar te maken hebben, maar ze had snel nieuwe vriendinnen. Pas na de oorlog kwam ze erachter hoe verschrikkelijk er was omgegaan met de Joden. En ze kwam zelf vast te zitten in Westerbork. Ze wist van niks en had gedaan wat haar goed leek…

De speurtocht leidt je heel goed door de 4 verhalen. En daardoor steken de kinderen er ook echt wat van op. De verhalen van Jan en Eva maken de meeste indruk. Ook omdat er een konijn in het spel is…dat niet opgegeten mag worden ondanks het feit dat er geen vlees meer is.En de spanning die er moest zijn dat je ondergedoken zat en bang moest zijn ontdekt te worden. De nagebouwde ‘huizen’ geven goed het gevoel weer wat ze gehad moeten hebben in die tijd. En hoe klein de ruimtes waren waar ze zich moesten verbergen.

Ook heel veel oude voorwerpen uit die tijd – radio’s boeken, bonnen, en veel meer. Het spreekt tot de verbeelding. Ook omdat veel ervan nog herkend worden: “he die heeft oma ook”. De vele kogels zijn spannend en de verhalen van de kinderen nu maken ook indruk. Het eindspel waarin je je eigen mening mag geven, wordt ook vol enthousiasme gespeeld. Het is druk in het museum, op alle plaatsen zit wel een gezin, maar doordat je op meer plekken kunt kijken is het nergens te druk.Hoogstens bij het vliegtuig, want daarmee vlieg je naar de rest van de wereld om te ontdekken hoe die verbonden waren met de WOII.  Maar een ding is wel het aller duidelijkst, een oorlog, dat willen ze nooit! Nee nooit meemaken!

Liesbeth

Meer informatie over het Verzetsmuseum Junior vind je hier. Deze link opent in een nieuwe tab

Naar de website

Lees ook:

Alle blogs

18x meivakantie uitjes in en om Amsterdam

Lekkerrrrr meivakantie wat wil je nog meer? Nou super leuke uitjes natuurlijk. Waar je kids én jij blij van worden. Wij hebben weer een fijn rijtje verzameld voor je...

Kinder Vrijmarkten op Koningsdag 2026

Koning Willem-Alexander en Koningin Maxima zijn dit jaar in Dokkum met Koningsdag. Wat ga jij doen? Lees hier het overzicht met alle vrijmarkten voor kinderen in Amsterdam!

18x leuke meivakantie-tips door heel Nederland!

Avontuurlijke uitjes, vrolijke voorstellingen, nieuwe films, toffe musea en leuke kampen: wij hebben weer de leukste ideeën voor de meivakantie voor je verzameld. Door heel Nederland. We zijn benieuwd wat jullie favorieten zijn!

Move Lab Amsterdam – Uniek actief kinderfeestje met nieuwste technieken

Op zoek naar een actief kinderpartijtje in Amsterdam dat even helemaal anders is? Dit is er één waar energie, techniek en plezier samenkomen. Wij gingen naar het Move Lab en geloof me… hier willen ze nog een keer naartoe.

Favoriete uitjes & adressen

Feest op zondag: Japanse kinderdag

Actieeee: Bowlen Lasergamen Minigolf

The Wiz

Diarree is mijn lievelingskleur (8+)

Splashweek Meivakantie

Tulpen plukken

Meer inspiratie

Meivakantie in Het Scheepvaartmuseum

Ontdek, speel en ga op avontuur tussen schepen, verhalen en zeehelden in het Het Scheepvaartmuseum

Amsterdam in Motion

Ontdek 's werelds grootste multimediale maquette van een stad: zie, voel en beleef Amsterdam!

Weekend van het Verdedigingserfgoed

Volop spannende excursies, ravotten in de natuur, museumbezoek en genieten van lekker eten & drinken!

Tulpen plukken in de vakantie

Er kunnen deze meivakantie weer tulpen worden geplukt bij Pluktuin Amstelveen!

The Wiz

Een magische musical voor de hele familie bij DeLaMar!

Bounce Valley

Een fantastisch luchtkussenpark voor uitjes en feestjes in Aalsmeer!

Concertgebouw Concours 2026

Maak je muziek of zing je? Doe mee met het Concours van Het Concertgebouw en volg de gratis workshop!

Familieconcert: Sofie ontdekt Zuid-Amerika (6+)

Ga je mee op reis naar Zuid-Amerika vol muziek in Het Concertgebouw!

 Altijd op de hoogte van de leukste uitjes? Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief & mis niks meer!

Aanmelden nieuwsbrief