Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie

Blogs & inspiratie

Spannend en indrukwekkend het Verzetsmuseum junior

Gepubliceerd op 22 mei 2024

Wat was het goed dat ik mijn twijfels opzij zette en naar het Verzetsmuseum Junior ging met de kids! Want het is een fantastisch opgezet museum dat op een goede manier vertelt over de oorlog en hoe kinderen toen leefden. Aanrader, zeker ook met opa of oma!

Een hele week vakantie voor ons, dus de eerste dag alvast goed gevuld met een bezoek aan het Verzetsmuseum Junior. Deze link opent in een nieuwe tab Het stond al een hele tijd op ons lijstje ‘to do’s’ maar ik durfde nog niet goed. Zouden ze niet te jong zijn? Het onderwerp te heftig? Maar sinds 75 jaar Vrijheid vroeg mijn middelste er steeds zelf naar. Dus tijd om te gaan! Met een vriendje (ook 10) en oudere zus van 12 jaar oud worden we hartelijk ontvangen door de receptie dame. “Een hele week vakantie jongens? Fijn dat jullie komen!” En we ontvangen een speurtocht om onze weg te vinden door het museum.

Allereerst stappen we in een tijdmachine, waarin we langzaam teruggaan in de tijd, via ’Watskeburt geburt’ Barbie, Playmobil en eindelijk in 1930. De crisis, geen eten, geen werk en… de Duitse Adolf Hitler die als leider van de Nazi’s het allemaal op gaat lossen: ‘De Joden zijn de schuldigen van alles, die moeten verdwijnen’ zegt ie. En Duitsland valt Polen binnen en in 1940 Nederland…. Het is oorlog. De Tweede Wereldoorlog.

4 kinderen uit de Tweede Wereldoorlog
En dan stappen we de wereld in van 4 kinderen die in die Tweede Wereldoorlog leefden. Door een museumdame wordt ons uitgelegd dat we met het speurtochtboekje de levens van de 4 kinderen kunnen ontdekken. Het zijn echt gebeurde verhalen van mensen die echt (hebben) bestaan en die hebben geholpen met het naar waarheid inrichten van deze 4 huizen.

Henk -zijn ouders waren tegen de Duitsers.
Henk vond de oorlog maar wat spannend! Hij spaarde van alles wat hij tegen kwam. Kogels, zilverpapiertjes (daarmee werd de radar gestoord) en veel meer. Maar de Duitse soldaat die op bezoek kwam en de radio die in beslag nam, dat was toch wel te spannend.

Eva – was Joods en kwam uit Oostenrijk gevlucht met haar ouders voor de Duitsers toen die daar binnenvielen. Alleen kwamen de Duitsers toen ook hier. Ze is dol op haar broer Heinz die muziek speelt en nog veel meer talent heeft. Ze komen er achter dat de joden worden opgeroepen en dat ze worden weggevoerd naar Duitsland. En zodra Heinz wordt opgeroepen duiken ze onder. Eva en Mutti en Heinze en Vati. We volgen de jaren dat ze ondergedoken zitten. En wanneer ze verraden worden. Afschuwelijke beelden en verhalen. Het loopt niet goed af. Maar Eva kan het nog na vertellen….met pijn in haar hart.

Jan – zijn vader zat in het verzet.
En dat was reuze stoer en spannend. Hij was dominee en riep op om de mensen van Joodse afkomst en in het verzet te helpen. En daarmee liep hij gevaar. Steeds vaker was hij weg en hij komt zelfs in de gevangenis. Jan moet onderduiken…Hoe dit verhaal afloopt moet je zelf komen bekijken.

Nelly – haar vader was belangrijk in de NSB.
Ze woonde in Zeeland en haar ouders sloten zich aan bij de Duitsers want die maakten toch alles beter? Ook Nelly sloot zich aan bij de jeugdafdeling van de NSB. De Jugendstorm. En ze vond het daar super leuk. Haar vriendinnen uit het dorp wilden niks meer met haar te maken hebben, maar ze had snel nieuwe vriendinnen. Pas na de oorlog kwam ze erachter hoe verschrikkelijk er was omgegaan met de Joden. En ze kwam zelf vast te zitten in Westerbork. Ze wist van niks en had gedaan wat haar goed leek…

De speurtocht leidt je heel goed door de 4 verhalen. En daardoor steken de kinderen er ook echt wat van op. De verhalen van Jan en Eva maken de meeste indruk. Ook omdat er een konijn in het spel is…dat niet opgegeten mag worden ondanks het feit dat er geen vlees meer is.En de spanning die er moest zijn dat je ondergedoken zat en bang moest zijn ontdekt te worden. De nagebouwde ‘huizen’ geven goed het gevoel weer wat ze gehad moeten hebben in die tijd. En hoe klein de ruimtes waren waar ze zich moesten verbergen.

Ook heel veel oude voorwerpen uit die tijd – radio’s boeken, bonnen, en veel meer. Het spreekt tot de verbeelding. Ook omdat veel ervan nog herkend worden: “he die heeft oma ook”. De vele kogels zijn spannend en de verhalen van de kinderen nu maken ook indruk. Het eindspel waarin je je eigen mening mag geven, wordt ook vol enthousiasme gespeeld. Het is druk in het museum, op alle plaatsen zit wel een gezin, maar doordat je op meer plekken kunt kijken is het nergens te druk.Hoogstens bij het vliegtuig, want daarmee vlieg je naar de rest van de wereld om te ontdekken hoe die verbonden waren met de WOII.  Maar een ding is wel het aller duidelijkst, een oorlog, dat willen ze nooit! Nee nooit meemaken!

Liesbeth

Meer informatie over het Verzetsmuseum Junior vind je hier. Deze link opent in een nieuwe tab

Naar de website

Lees ook:

Alle blogs

Uitjes in de voorjaarsvakantie voor het hele gezin

HOERA, bijna voorjaarsvakantie! Wel jammer dat de vakantie maar een weekje duurt... Want wauw, wat een enorm en te gek aanbod van activiteiten voor het hele gezin!

3 x Waarom je nú naar Move Amsterdam moet!

Februari betekent actie bij Move Amsterdam! Tijdens de Olympische Winterspelen en in de voorjaarsvakantie is Move dé plek voor jonge, fanatieke en creatieve ontdekkingsreizigers. Wij vinden het echt een topplek!

Aanrader: ga hierom naar het Museum Rembrandthuis met je mini Rembrandts

Zo leuk, uitgenodigd worden om als allereersten (yeah!) de gloednieuwe tentoonstelling Rembrandts Masterclass uit te proberen! Daar werden onze Kidsproofreporters Aukje en Kees wel enthousiast van. En hun moeder Harmke ook, want die was eigenlijk nog nooit in het Rembrandthuis geweest.

Dress to Impress Fong-Leng workshop bij Museum JAN

Ga aan de slag met stoffen en kleuren en ontwerp je eigen outfit! We mochten deze leuke workshop testen, lees hier onze ervaring.

Meer inspiratie

Schaatskamp voorjaarsvakantie

Samen meters maken op de Jaap Eden Ijsbaan!

Kom naar de OBA in de voorjaarsvakantie

Joepie! Het is vakantie! Kom naar de OBA om te lezen, te maken en veel meer met leuke gratis activiteiten

Sport4kidz Obstacle Run

Ren over de obstakels, kruip onder de balken en doe mee met een echte Obstacle Run bij Jeugdland!

Welkom in de middeleeuwen 8+

Een historische tijdreis, inclusief lijfstraffen voor iedereen. In de voorjaarsvakantie in DeLaMar.

Juf Roos (2+)

Dans gezellig mee tijdens deze voorstelling van Juf Roos bij DeLaMar!

Voorjaarsvakantie in Het Scheepvaartmuseum

Het Scheepvaartmuseum viert de voorjaarsvakantie! Leer over de invloed van de zee op je kleding.

Wereldmuseum voorjaarsvakantie

Vier het Chinese Nieuwjaar, maak kunst van LEGO en nog veel meer in Wereldmuseum Amsterdam!

Amsterdam in Motion in voorjaarsvakantie

Ontdek 's werelds grootste multimediale maquette van een stad: zie, voel en beleef Amsterdam!

Met de familie naar het Rijksmuseum

Waan je deze voorjaarvakantie in de 17de eeuw! Maak een hippe kraag of ga op onderzoek!

Voorjaarsvakantie in Het Muizenhuis

Verf je eigen muizendeurtje & speel gratis Muizenbingo in de vakantie bij Het Muizenhuis!

Workshop Drone Vliegen bij Move

Tijdens deze workshop bij Move leren kinderen alles over het besturen van een drone.

Vakantievoorstellingen Meervaart: Peuters & Kleuters

Meervaart trakteert de jongste theaterbezoekers op super leuke voorstellingen in de voorjaarsvakantie!

ARTIS in de voorjaarsvakantie

Er is superveel te doen in ARTIS! Ga op kraamvisite bij de 2 olifantenkalfjes en los alle puzzels op.

Bewonder street art en graffiti

Stap deze vakantie in een wereld vol kleur, verhalen en kunst op groot formaat bij STRAAT Museum!

The Ninja Warriors (5+)

Drie dappere tieners. Eén gevaarlijke missie. Een strijd tussen goed en kwaad!

Voorjaarsvakantie in Eye

Voorjaarsvakantie in Eye: workshops, familiefilms, Missie Superogen, en meer!

 Altijd op de hoogte van de leukste uitjes? Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief & mis niks meer!

Aanmelden nieuwsbrief