Blogs & inspiratie
5 tips om je (eerste) museumuitje nóg leuker te maken!
Gepubliceerd op 22 mei 2024
“Nee joh, mijn jongste is 6, daar is een museum echt nog niet leuk voor…”. Mijn mond viel open. Een museum is júist leuk op die leeftijd! Lees hieronder waarom!
Eerlijk is eerlijk, toen ik 6 was vond ik er nog geen klap aan, maar dat is ruim 30 jaar geleden en inmiddels is er véél veranderd. De musea van nú zijn helemaal ingericht op het leren ontdekken van andere werelden en dat is én leuk én goed voor de ontwikkeling van je kind.
In deze blog daarom 5 tips om samen maximaal te genieten van een museumbezoek!
TIP 1: Zoek een museum dat past bij de leeftijd én de beleving van je kind.
Echt, er zijn al musea voor kids van 3 jaar! Bijvoorbeeld het Nijntje-museum in Utrecht of het Bakkerijmuseum in Hattem.
TIP 2: Sluit aan bij de dingen die ze op school of op televisie zien!
Heb je net de finale van ‘Wie is de Mol?’ samen gekeken en was je onder de indruk van de grote telescopen? Ga naar museum Sonnenborgh in Utrecht om zélf door zo’n telescoop te kijken. Vertelt de juf op dit moment over Egypte en de mummies? Dan is het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden écht een aanrader en ook in het Drents Museum zijn mummies! Zo kun je het museumuitje heel actueel maken.

TIP 3: Bereid je bezoek online voor.
In veel musea zijn er leuke speurtochten, kinderrondleidingen, audio- of iPad-tours, workshops en filmvoorstellingen. Bekijk van tevoren wat er te doen is en maak alvast je keuze. In het Rijksmuseum is een gave app-game die je samen kunt doen, een familierondleiding en véél verschillende workshops. Het Maritiem Museum in Rotterdam heeft bijvoorbeeld weer een eigen binnenspeeltuin met haven-thema!
TIP 4: Vólg je kind.
Probeer niet je kind langs alle dingen te leiden die jíj leuk vindt, maar kijk waar je kind naartoe loopt. Laat je verrassen door de dingen die zij ontdekken en waar zij gefascineerd door raken. Zó leuk om te zien! Het Zuiderzeemuseum heeft een binnen- én een buitenmuseum. Kinderen kunnen er buiten heerlijk rondrennen van het ene huisje naar het andere.

TIP 5: Hou het kort.
Tja, de spanningsboog van kinderen is nu eenmaal niet zo lang. Wil je het nog iets langer rekken? Ga dan als pauze even iets met je kind(eren) eten of drinken in het restaurant of shop even in de museumwinkel. Zijn ze het zat? Prima, dan ga je weer, zo voorkom je dat ze een volgende keer niet meer mee willen ‘omdat dat zóóóó lang duurt’.

Ook leuk: meld je kind aan als Museuminspecteur Deze link opent in een nieuwe tab, zo kunnen ze punten verdienen en kans maken op een leuke prijs! Op museumkids.nl Deze link opent in een nieuwe tabvind je veel meer informatie over de museuminspecteurs en de deelnemende musea. Of geef ze bij hun eerste bezoek een museumboekje en laat ze bij elk museum waar ze komen een mooie kaart uitzoeken en die in hun boekje plakken.
Ik hoop dat deze tips je helpen om het (eerste) museumuitje samen met je kind nóg leuker te maken!
Liefs,
Annemarie
PS: ik kan niet meer zonder onze museumkaart: wij lopen heel vaak even snel een museum waar we langskomen binnen, je hoeft daar dan namelijk niets meer voor te betalen!
Lees ook:
Alle blogs
Alle sprankelende kerstvakantie uitjes in Amsterdam
Hoera kerstvakantie! Overal lampjes en kerstbomen en heerlijk die vrije dagen! Lekker samen zijn, leuke dingen doen met je familie en vrienden Hieronder vind je allerlei leuke tips om er op uit te gaan. We wensen iedereen fijne feestdagen en een heel mooi 2025!
Mooie familie voorstelling: Kantjil en de Tijger: Magie, humor en herinnering
Een betekenisvolle familievoorstelling die raakt, indruk maakt en laat lachen.
Waarom we trots mogen zijn op Amsterdam!
We bezochten Amsterdam in Motion en waren onder de indruk van onze eigen stadMeer inspiratie
Bowlen Lasergamen Minigolf
Actief familie-uitje! Kom bowlen, lasergamen, minigolfen en/of karaoke zingen & lekker eten bij Aloha!
Kerstvakantie in het Zaantheater
Kies deze kerstvakantie voor een magisch theateruitje voor de hele familie!
Kerstvakantie in Het Scheepvaartmuseum
Ontdek, speel en geniet deze kerstvakantie in het museum vol verhalen over zee, mode en avontuur!
Kerst bij de muizen!
Hoe muizen kerst vieren? Bezoek het Muizenhuis Mini Museum, kijk je ogen uit en word verwonderd.
Paleis van de Koning
Beleef deze kerstvakantie een koninklijk uitje in het paleis van de koning!
Vier de kerstvakantie bij Rembrandt thuis
Creatieve workshops, tours en speurtochten met Rembrandts hondje Kwast in het Rembrandthuis!
Kerstvakantie in Eye
Kom tijdens de feestdagen naar Eye Filmmuseum voor een filmisch dagje uit in kerstsfeer!
Kerstvakantie in Wereldmuseum Amsterdam
Ontdek wereldwijde kersttradties en laat je verwonderen tijdens de workshops in Wereldmuseum Amsterdam.
Winter in het Rijksmuseum
Kom met de hele familie naar alle leuke winterse activiteiten in het Rijksmuseum deze kerstvakantie!
6x nieuwe, winterse familiefilms bij Pathé
Beleef een warme bioscoopervaring met je kids: met Wicked, Bluey, Spongebob en andere winterse toppers.
Amsterdam in Motion
Ontdek 's werelds grootste multimediale maquette van een stad: zie, voel en beleef Amsterdam!
Kantjil en de Tijger (8+)
Bewonder een kwetsbare en confronterende voorstelling met een flinke dosis Indische humor bij ITA!
Move Lab Kids Expo
Interactief leren en ontdekken over mobiliteit in Move Amsterdam
Vakantie activiteiten in het Joods Museum junior
Ontdek deze vakantie wat het betekent om Joods te zijn in het Joods Museum junior!
Winter in de OBA
In de winter is er van alles te doen in OBA: voorstellingen, workshops en zelf-maak-activiteiten!