Blogs & inspiratie
Bijzondere herfstspeurtocht in Museum Ons’ Lieve Heer op Solder
Gepubliceerd op 5 november 2023
Nieuwe presentatie over bijzondere rituelen rondom de dood en verlies in de 19e eeuw
Gedenkdagen
Allerheiligen, Allerzielen, Halloween, Dia de los Muertes. Allemaal bijzondere gedenk- en feestdagen die in de herfst worden gevierd. En ze hebben allemaal iets te maken met de dood. En rituelen rondom de overledenen.
Griezelig? Misschien. Maar eigenlijk ook iets dat gewoon hoort bij het leven. We leven nou eenmaal niet voor eeuwig. En je kunt op een hele mooie manier herdenken.

Over herdenken en rouw
Museum Ons’ Lieve Heer op Solder heeft in deze weken een heel speciale presentatie in haar museum. Het heet “Aan deze en gene zijde van de dood’. Beetje deftige manier zoals ze praatten in de 19e eeuw. En het laat zien wat er toen gedaan werd als iemand overleed.
Heb jij al je opa’s en oma’s nog? En de opa’s en oma’s van jouw opa’s en oma’s? Waarschijnlijk leven die niet meer. En toen zij overleden waren er vroeger allemaal bijzondere gebruiken.
Zo deden alle mensen snel een zwarte doek voor de ramen op de plek waar iemand dood was gegaan, anders zou de ziel de weg naar boven misschien niet kunnen vinden. En weet je waarom je in Amsterdam en omgeving vaak een krakeling at als je op een uitvaart (afscheid van een overledene) kwam?

Speciale kaartenset voor families
Dit en nog veel meer bijzondere weetjes ontdek je met de Familie kaarten set. Het is speciaal bij deze presentatie ontwikkeld voor gezinnen. En leuk voor kinderen vanaf 8 jaar.
De route door het museum daagt kinderen en ouders uit om met elkaar in gesprek te gaan over grotere thema’s rond de dood en samen leuke opdrachten te doen. Kom meer te weten over elkaars ziel, filosofeer met elkaar over leven na de dood en maak hiermee het onderwerp bespreekbaar. Deze nieuwe presentatie vertelt over eeuwenoude rituelen en laat je nadenken over de betekenis in het heden.
Een hele mooie manier om samen met je kind te praten over verlies en hoe je ermee om kan gaan.
Bijzonder pand op bijzondere locatie
Het oude grachtenpand uit de 17e eeuw waarin Museum Ons’ Lieve Heer op Solder zit is sowieso heel bijzonder. Het zit een beetje verstopt middenin het centrum (je kunt er met de auto niet komen) En helemaal bovenin op zolder is een kerk verborgen. Vandaar dat het “Ons Lieve Heer op Solder” heet. In deze kerk kwamen mensen vroeger samen om afscheid te nemen van de doden.
Tip: Behalve deze nieuwe presentatie kun je ook de Lieveheersbeestjespeurtocht Deze link opent in een nieuwe tab of de Feest op Solder Deze link opent in een nieuwe tab audiotoer doen.
Klik op de roze button voor meer informatie over Museum Ons Lieve Heer op Solder en deze presentatie.
‘Aan deze en gene zijde van de dood’ is te zien tot 12 november.
Lees ook:
Alle blogs
26x zomeruitjes met kids door heel Nederland
Van paleizen en musea tot waterpret, theater en avontuurlijke doe-uitjes: ontdek 26 favoriete zomeruitjes voor gezinnen door heel Nederland.
Zwemmen in natuurwater in Amsterdam: onze tips
Hoe tof dat je in Amsterdam woont en er allemaal geweldige plekjes zijn waar je er gewoon in kan plonsen! Hier onze tips voor zwemmen in natuurwater.
3 Strandjes om te zwemmen en te spelen in Groengebied Amstelland
Op een warme zomerdag is er niks fijner voor kinderen dan lekker pootjebaden in de waterplassen aan de randen van de stad. Stap op de fiets met de kids en ontdek de leuke strandjes aan de Ouderkerkerplas, de Gaasperplas en de Hoge Dijk.Meer inspiratie
Zomervakantie in Wereldmuseum Amsterdam
Ontdek verhalen van over de hele wereld met interactieve activiteiten in Wereldmuseum!
Er is altijd wat te doen bij de OBA
Er wordt in de zomervakantie van alles (GRATIS) georganiseerd in de OBA. Kom je meedoen?
Inloopworkshops in het Muizenhuis
Kom lekker knustelen tussen de muizen tijdens deze workshop in Het Muizenhuis!
Vier vakantie met Van Gogh
Vier de zomervakantie in het Van Gogh Museum met leuke activiteiten voor kids (<18 gratis)!
ARTIS Zoomeravonden
Ontdek tijdens de Zoomeravonden het levendige ARTIS-Park in een ander daglicht. Met muzikaal programma!
Toy Story in het Rijksmuseum
Deze zomervakantie kan je met Disney door het Rijksmuseum, ontdek het museum met Woody, Buzz en Jessie!
Bezoek Verzetsmuseum Junior in zomervakantie
Maak in de zomervakantie kennis met deze aangrijpende periode uit de Nederlandse geschiedenis.
Zomervakantie op Solder
Leuk voor het hele gezin: ontdek deze zomervakantie dit best bewaarde geheim van Amsterdam!
Kinderfilms in Eye deze zomer
Ontdek de gratis speurtocht, kleur erop los en bekijk de leukste familiefilms in Eye deze zomer!
Zomervakantie Joods Museum
Vier de zomervakantie in het Joods Museum junior en bak en knutsel erop los!
Paleis van de koning
In het paleis van de koning is van alles te beleven voor jong en oud! Je bent van harte welkom.