

Blogs & inspiratie
Bijzondere herfstspeurtocht in Museum Ons’ Lieve Heer op Solder
Gepubliceerd op 5 november 2023
Nieuwe presentatie over bijzondere rituelen rondom de dood en verlies in de 19e eeuw

Gedenkdagen
Allerheiligen, Allerzielen, Halloween, Dia de los Muertes. Allemaal bijzondere gedenk- en feestdagen die in de herfst worden gevierd. En ze hebben allemaal iets te maken met de dood. En rituelen rondom de overledenen.
Griezelig? Misschien. Maar eigenlijk ook iets dat gewoon hoort bij het leven. We leven nou eenmaal niet voor eeuwig. En je kunt op een hele mooie manier herdenken.
Over herdenken en rouw
Museum Ons’ Lieve Heer op Solder heeft in deze weken een heel speciale presentatie in haar museum. Het heet “Aan deze en gene zijde van de dood’. Beetje deftige manier zoals ze praatten in de 19e eeuw. En het laat zien wat er toen gedaan werd als iemand overleed.
Heb jij al je opa’s en oma’s nog? En de opa’s en oma’s van jouw opa’s en oma’s? Waarschijnlijk leven die niet meer. En toen zij overleden waren er vroeger allemaal bijzondere gebruiken.
Zo deden alle mensen snel een zwarte doek voor de ramen op de plek waar iemand dood was gegaan, anders zou de ziel de weg naar boven misschien niet kunnen vinden. En weet je waarom je in Amsterdam en omgeving vaak een krakeling at als je op een uitvaart (afscheid van een overledene) kwam?
Speciale kaartenset voor families
Dit en nog veel meer bijzondere weetjes ontdek je met de Familie kaarten set. Het is speciaal bij deze presentatie ontwikkeld voor gezinnen. En leuk voor kinderen vanaf 8 jaar.
De route door het museum daagt kinderen en ouders uit om met elkaar in gesprek te gaan over grotere thema’s rond de dood en samen leuke opdrachten te doen. Kom meer te weten over elkaars ziel, filosofeer met elkaar over leven na de dood en maak hiermee het onderwerp bespreekbaar. Deze nieuwe presentatie vertelt over eeuwenoude rituelen en laat je nadenken over de betekenis in het heden.
Een hele mooie manier om samen met je kind te praten over verlies en hoe je ermee om kan gaan.
Bijzonder pand op bijzondere locatie
Het oude grachtenpand uit de 17e eeuw waarin Museum Ons’ Lieve Heer op Solder zit is sowieso heel bijzonder. Het zit een beetje verstopt middenin het centrum (je kunt er met de auto niet komen) En helemaal bovenin op zolder is een kerk verborgen. Vandaar dat het “Ons Lieve Heer op Solder” heet. In deze kerk kwamen mensen vroeger samen om afscheid te nemen van de doden.
Tip: Behalve deze nieuwe presentatie kun je ook de Lieveheersbeestjespeurtocht Deze link opent in een nieuwe tab of de Feest op Solder Deze link opent in een nieuwe tab audiotoer doen.
Klik op de roze button voor meer informatie over Museum Ons Lieve Heer op Solder en deze presentatie.
‘Aan deze en gene zijde van de dood’ is te zien tot 12 november.
Lees ook:
Alle blogs

Festivals voor de hele familie
Op welk van deze zomerfestivals in Amsterdam ga jij deze zomer cultuur snuiven, muziek luisteren en rondstruinen?
30x Top zomervakantie uitjes in en om Amsterdam!
Hoera, VAKANTIE!!! Blijf jij in Amsterdam in de zomervakantie? Check snel deze super leuke tips voor uitjes, gezinsuitjes en vakantiekampen! Fijne vakantie!
Zomeruitjes door heel NL
Klaar voor de zomervakantie? Met deze uitjes en tips kan ie niet lang genoeg duren. Ontdek deze superleuke uitjes door heel Nederland en maak van elke dag een feestje, ook als het regent!Meer inspiratie

Zomervakantie Joods Museum
Vier de zomervakantie in het Joods Museum junior en bak en knutsel erop los!
Zomer in het Rembrandthuis
Vier de zomervakantie bij Rembrandt thuis met tekeningen, een multimediatour en etsen!
Bingo in het Muizenhuis
Vinden jullie alle muisjes op de bingokaart terug in het Muizenhuis?
Zomer in de OBA
Er wordt in de zomervakantie van alles (GRATIS) georganiseerd in de OBA. Kom je meedoen?
Plasticvissen met Plastic Whale
Help jij om het water rondom het Scheepvaartmuseum schoner te maken?
Maak een Amsterdamse School-tegel
Maak een Amsterdamse School-tegel tijdens een workshop bij Museum Het Schip!
Zomervakantie in Eye
Kom tijdens de zomervakantie naar Eye voor de ontdekroute, familiefilms, en meer!
Martial Arts Summer School
Speciaal voor alle 10+ martial arts fans: lessen Martial Arts in het Wereldmuseum!
ARTIS Zoomeravonden
Ontdek tijdens de Zoomeravonden het levendige ARTIS-Park in een ander daglicht. Met muzikaal programma!
ELJA kunstworkshops
Ontdek de kunstenaar in jezelf tijdens de kunstworkshops in het Amsterdam Museum!
Vier vakantie met Van Gogh
Vier de zomervakantie in het Van Gogh Museum met leuke activiteiten voor kids (<18 gratis)!