Blogs & inspiratie
De Gorgels op de planken
Gepubliceerd op 30 december 2024
Onze Kidsproofblogger was samen met haar gezin bij de première van de voorstelling De Gorgels in het oude Luxor Theater. De Gorgels is een familievoorstelling naar het gelijknamige kinderboek van Jochem Myjer. Wat zij ervan vonden? Je leest het hier!
Naar het theater blijft toch altijd een magisch uitje, zeker zo rond de feestdagen. Wat een eer was het dan ook dat wij voor Kidsproof aanwezig mochten zijn bij de feestelijke première van De Gorgels in het oude Luxor Theater.
Sfeer
Als ware VIP’s werden we welkom geheten bij de entree. We waren ruim op tijd, wat ons de gelegenheid gaf een beetje sfeer van het theater te proeven en alvast een kiekje te schieten voor de socials.

Eenmaal in de zaal voelde je de spanning lichtelijk stijgen. Onder het toenemend geroezemoes van de bezoekers spotten we een aantal bekende Nederlanders, waaronder natuurlijk de geestelijk vader van De Gorgels, Jochem Myjer. De kinderen waren toch echter het meest onder de indruk van die ene andere bekende, de juf van school!
… en actie!
Toen na een poosje rondgluren het licht uit ging, was het geroezemoes plotsklaps voorbij en barstte een luid applaus los. Je kon merken dat het publiek naar dit moment had uitgekeken. Jong en oud viel stil om de avonturen van Melle de komende vijf kwartier te volgen.

Joebelabambam!
Maar stil bleef het niet. Want menigeen in het publiek heeft de boeken van Myjer overduidelijk (voor-)gelezen. Deze voorkennis hielp hen bijvoorbeeld de vindplaats van het geheimzinnige boek aan hoofdpersoon Melle te verklappen of de kreten van de gorgels uit volle borst mee te blèren. De acteurs speelden hier op een leuke manier mee, met af en toe een knipoog naar de volwassenen. Zodoende was er leuke interactie tussen het publiek en de spelers.

Voor wie de boeken niet kent; het vertelt het verhaal van Melle, die midden in de nacht een wezentje aantreft op de rand van zijn bed. Het lijkt een beetje op een bolletje wol met armpjes en beentjes en twee puntige, harige oren. Wanneer hij de volgende dag vertelt wat hij heeft gezien, gelooft niemand hem. Maar Melle heeft al snel door dat zijn vader er meer van weet en besluit dit tot op de bodem uit te zoeken. Dit levert natuurlijk een spannend avontuur op, zeg-maar-of-niet-of-wel.
Lekker brutaal
De voorstelling is een combinatie van toneel- en poppenspel. Ik vond het erg knap hoe de poppenspelers erin slaagden buiten beeld te blijven.

Hoewel ze zichtbaar op het toneel aanwezig waren, wisten ze alle aandacht van het publiek volledig op de poppen gericht te houden. Hierdoor komen de gorgels en brutelaars echt tot leven. Ook het decor leidde niet af van het verhaal. Het is eenvoudig, maar kleurrijk en sprekend. En het verhaal is, zoals je wellicht al verwacht, lekker brutaal, fantasierijk, en op momenten best spannend. Gelukkig konden de kinderen hun (groot-)ouders geruststellen dat het allemaal goed afloopt.
Voor de hele familie
Onze kinderen hebben genoten. Het plezier en de spanning was van hun gezichten af te lezen. Vooraf vroeg ik me af hoe het hele verhaal in vijf kwartier gevat kon worden, wat mijns inziens inderdaad wel een beetje de grens is voor kleinere kinderen. Maar ook hierin zijn de creatives goed geslaagd, zonder het verhaal geweld aan te doen.

Cast en creatives konden na afloop dan ook op een staande ovatie rekenen en terugkijken op een zeer geslaagde première. En dat de kinderen het leuk vonden, werd bevestigd toen er eentje vroeg wanneer ze naar de volgende voorstelling kunnen. Een dikke duim omhoog voor dit gezellige uitje!
De Gorgels is door het hele land te zien, ook in de kerstvakantie. Kijk hier Deze link opent in een nieuwe tab voor alle speeldata en theaters.
Lees ook:
Alle blogs
4x Wandelen met kinderen in de natuur om Amsterdam
Wil je leuk wandelen met kinderen? Daar hoef je echt niet ver voor. In de natuur rondom Amsterdam zijn er super leuke en kindvriendelijke wandelingen. Hier onze toppers..
Dress to Impress Fong-Leng workshop bij Museum JAN
Ga aan de slag met stoffen en kleuren en ontwerp je eigen outfit! We mochten deze leuke workshop testen, lees hier onze ervaring.
Alle herfstvakantie uitjes in en om Amsterdam
Noord, Zuid, Oost, West, Zaandam en Amstelveen; werkelijk overal is zo'n tof herfstvakantie programma! Bij de theaters, musea, er zijn workshops en toffe buitenactiviteiten.Meer inspiratie
7x Nieuwe familiefilms bij Pathé
Van Gabby's Poppenhuis tot Dora's Meerminnenavontuur, Sinterklaas op het grote doek en meer!
Knuffel en knutsel in Het Scheepvaartmuseum
Ontdek tijdens de herfstvakantie de workshops en tentoonstellingen in Het Scheepvaartmuseum!
Herfstvakantie in Eye
Eye heeft een uitgebreid familieprogramma deze herfstvakantie met workshops, activiteiten en films!
Fong-Leng & Fans – 60 jaar Fashion & Faam
Een kleurrijke ode aan 60 jaar mode, kunst en inspiratie bij Museum JAN
Bowlen Lasergamen Minigolf
Actief familie-uitje! Kom bowlen, lasergamen, minigolfen en/of karaoke zingen & lekker eten bij Aloha!
Dichtbij Tanja
Kom oog in oog met Tanja, het beroemdste nijlpaard van Amsterdam!
Herfstvakantie in Wereldmuseum Amsterdam
Een vakantie vol activiteiten, verhalen en creatieve ontdekkingen met het hele gezin in Wereldmuseum!
Cinekid Film- & Mediafestival
's Werelds grootste film- en mediafestival voor kinderen in de herfstvakantie! Komen jullie ook langs?
Herfst bij de muizen
Maak je eigen muizen kijkdoos, speel bingo en bewonder de bedrijvige muizen in Het Muizenhuis Mini Museum
Oktober tekenmaand
Ontdek de kunst van tekenen in het Koninklijk Paleis Amsterdam
Wandelingen om Amsterdam
Om te wandelen in de natuur hoef je echt niet ver! Bekijk deze 4 kindvriendelijke wandelingen!
Familie workshop in het Zaans Museum
Bewonder de tentoonstelling 'Polderen, zet het land naar je hand' en bouw je eigen polder!
Familiemaand in het Rijksmuseum
Welke route kiezen jullie? Ga mee naar de 17e eeuw en ontdek wat voor reizigers jullie zijn!
Kom naar de OBA in de herfstvakantie
Joepie! Het is vakantie! Kom naar de OBA om te lezen, te maken, te ontdekken, je te laten inspireren!
Herfstvakantie bij Joods Museum junior
Bezoek het Joods Museum tijdens de herfstvakantie en ontdek de verschillende workshops en activiteiten!