Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie

Blogs & inspiratie

Vooral te kort: YANASEI kleurrijk en mythisch danstheater

Gepubliceerd op 7 september 2025

Eindelijk, danstheater AYA heeft een dansvoorstelling ook geschikt voor onder 12 jaar! YANASEI is al 6+ zelfs. Dus die MOETEN we zien. Ook al vinden we het onderwerp best spannend… Gelukkig mogen we achteraf de crew interviewen (ook best spannend trouwens) dus als we iets niet snappen kunnen we het vragen.

Het eerste beeld is meteen indrukwekkend: een krachtige in rood geklede dame met hele hoge hakken en hele hoge kroon of tooi en staart staat aan de rand van het podium. En zingt…

‘Kijk links, kijk rechts…’
En als je dat niet doet en toch zomaar naar buiten rent, kan het gebeuren… boem! De jongen belandt op de grond, wordt opgetild door mensen met lichtjes, wordt wakker in een andere wereld. Waar is hij? Wat is dit?

Dan een hele coole, grappige, gele gedaante, een kip? Een klein vogeltje? Vrolijk lachend en kakelend in ieder geval. Waar hij eerst bang voor haar is, danst hij later voorzichtig stukjes met haar mee. En dan ineens is ze weer weg.

Een creatie met lange zwart-witte staart – we noemen het een wasbeer voor het gemak- is eerst angstaanjagend. Maar blijkt ook vooral te willen spelen. Ook met de alien, het kleine paarse wezen dat de meest waanzinnige dansposes aan kan nemen. Onderste boven, achterste voren, op haar hoofd. En het ziet er nog gemakkelijk uit ook. Eigenlijk moeten we wel lachen om dit buitenaardse wezentje.

‘Je bent niet hier, je bent niet daar, je bent op weg naar Yanasei’  Spreek uit jan’ na see, Surinaams voor het hiernamaals wordt er gezongen. Waar je heen gaat na de dood. Maar deze jongen moet eerst nog wat schuldgevoel afschudden, de zege krijgen van zijn moeder om te gaan. En in die tussenwereld wordt gedanst, gerend, gezongen.

Razend snel wisselen de dansers van tenue en creëren zo steeds weer een andere droomwereld, sprookjesachtige scène. Juist dat snel verkleden is het allerzwaarst vertelt de wasbeer ons achteraf. En met die grote staart heeft ie al per ongeluk veel andere dansers geraakt vertelt hij later.

De ene outfit is nog kleurrijker dan de ander. Met hele grote monden, helemaal ingepakt met strepen. Wat zien we eigenlijk? Is dit het voorportaal naar Yanasei? Het is in ieder geval heel mooi. En verveelt geen moment. En steeds vaker danst de jongen een stukje mee, niet langer bang. De lichthoepels boven het toneel kleuren en bewegen mee in de personages en geven het daarmee een extra dimensie.

En dan is het ineens pikkedonker en de statige rode dame weer terug, zij loopt alleen maar achteruit met haar mega hoge hakken. Als we haar later vragen waarom… blijft het een beetje raadselachtig.

De -soms wel heel luide- zang, deels in Nederlands, veel in Surinaams geeft de voorstelling extra kracht en iets mythisch. Een taal waar we geen kennis van hebben, een wereld waar we geen weet van hebben.

Als we achteraf de regisseur Ryan vragen of de Surinaams cultuur inderdaad gelooft in zo’n tussenwereld, blijkt dat niet specifiek zo te zijn. Maar dat de dood niet persé iets engs is, maar dat er gewoon over gesproken wordt in Suriname. Dat het onderdeel is van het leven. En wij in Nederland er eigenlijk veel te bang voor zijn en te weinig over praten.

Inderdaad als de stap naar het hiernamaals, het Yanasei zo mooi en kleurrijk is als deze voorstelling, dan is er niks mis mee!

De belangrijkste conclusie van onze Kidsproofreporter: te kort! Dus dat is een vet compliment voor deze nieuwste productie van AYA, van de gloednieuwe directeur Ryan, de dansers en rest van de productiemedewerkers. En op zijn vraag wat we dan nog meer zouden willen zien…poeh… dat weten we als we zelf ooit regisseur/producent zijn 😉

Onze conclusie: Yanasei is helemaal niet eng en supergeschikt voor kinderen. Een harmonieuze soms haast hypnotiserende droomwereld vol kleurrijke fantastisch verzonnen wezens. Hulde aan de kostuummakers! En natuurlijk aan de dansers die al deze scenes zo vlekkeloos achter elkaar spelen.

Yanasei ook bewonderen? Check de roze button voor speeldata en locaties.

Groetjes,

Aukje, Harmke, Liesbeth

Naar de website

Lees ook:

Alle blogs

Een nachtje weg met je kind: doordeweeks óók een top idee bij deze Valk Exclusief kinderhotels!

Heb je een (klein)kind dat nog niet naar school gaat, of hebben de kids een doordeweekse studiedag? Pak die gelegenheid om er samen even op uit te gaan! Combineer een dagje uit met een nachtje in een luxe familiehotel. Mini-vakantie!

Alle herfstvakantie uitjes in en om Amsterdam

Noord, Zuid, Oost, West, Zaandam en Amstelveen; werkelijk overal is zo'n tof herfstvakantie programma! Bij de theaters, musea, er zijn workshops en toffe buitenactiviteiten.

21x superleuke museum-uitjes door heel Nederland

Van chocola en stippenkunst tot monsters, ruimteproefjes en coole goocheltrucs: hier wil je heen! Ken jij alle 21 tips al?

Wij maakten onze eigen muizenmeubeltjes in Het Muizenhuis

Op zoek naar een creatief uitje met kinderen voor in het weekend? Dan is de inloopworkshop bij Het Muizenhuis Amsterdam echt een aanrader. Onze Kidsproof reporter Janneke volgde met haar twee dochters (6 en 8 jaar) een workshop. En dat valt goed in de smaak. Lees hier haar verhaal.

Dit is zo leuk: Move Lab met het hele gezin

Move Lab Kids Expo: nu ook leuk voor kids vanaf 4 jaar. Lees hier alles en bekijk de herfstvakantie workshops

Naar het Van Gogh Museum met kids

Jonge kunstenaars opgelet! In het Van Gogh Museum is het hele jaar door van alles te beleven voor gezinnen. Hier zie je niet alleen bekende werken van de meester, maar ga je ook zelf aan de slag met verf en kwast tijdens de kinderworkshops! Een interactief museumbezoek gegarandeerd.

Familiemaand in het Rijksmuseum

Het is familiemaand in het Rijksmuseum. Duik met de hele familie in de verhalen van het museum. Toegang t/m 18 jaar is gratis.

4x Wandelen met kinderen in de natuur om Amsterdam

Wil je leuk wandelen met kinderen? Daar hoef je echt niet ver voor. In de natuur rondom Amsterdam zijn er super leuke en kindvriendelijke wandelingen. Hier onze toppers..

Favoriete uitjes & adressen

Weekend van de Wetenschap 2026

Nationale KinderTheaterWeek in de herfstvakantie

Stoer theater in de herfstvakantie

Oosterkerk op z’n kop: Het Grooote genieten (4+)

Wetenschapsdag Amsterdam Science Park

Voorstelling Pan 8+ in Theater de Krakeling

Feest op zondag: Midherfstfestival bij Wereldmuseum Amsterdam

Herfstvakantie peuter en kleuter voorstellingen

Kusama KIDS Festival

24 uur Zuid met veel gratis activiteiten

Meer inspiratie

Alice in Wonderland (8+)

Een spectaculaire familievoorstelling met dans, muziek en magie bij ITA!

Cherry Town (10+)

Woningnood, corruptie en liefde komen voorbij in deze voorstelling bij De Nationale Opera!

Tekenen, schilderen en speuren in het Van Gogh

Het Van Gogh Museum heeft weer veel leuke familie-activiteiten voor de hele familie deze herfstvakantie!

Vue Amsterdam Film Spaarboekje

Ga naar de film, spaar stempels, en maak kans op je eigen bioscoopzaal met film naar keuze!

Ontdek alles over games in Game On

Maak kennis met de wereld van videogames in GAME ON in NEMO!

Amsterdam Museumkamp

Ga deze herfstvakantie creatief aan de slag, ontdek nieuwe technieken en bouw mee aan een kindermuseum!

HvA: Weekend van de Wetenschap

Ontdek techniek en de wetenschap bij de Hogeschool van Amsterdam tijdens het Weekend van de Wetenschap!

Schaatslessen Jaap Eden

Wil jij (beter) leren schaatsen? De seizoenscursus gaat van start bij de Jaap Eden IJsbaan!

The Bookshop Kids (6+) in Stadsschouwburg

Geniet van een zondagochtend vol verhalen en fantasie in de Stadsschouwburg Amsterdam!

DAT! Herfstkamp (6-12 jaar)

Theater, zang en dans komen samen in dit herfstvakantiekamp voor creatieve kinderen!

Kinderopera Lennox

Het spannende kinderboek wordt een groovy jeugdopera (8+) bij Nationale Opera & Ballet!

Kinderboekenweek in de OBA

Ontdek via boeken hoe het is om op het podium te staan tijdens de Kinderboekenweek in de OBA!

Rijksmuseum familiemaand

Ontdek de verhalen van het Rijksmuseum in de familiemaand. Welk verhaal komen jullie ontdekken?

Amsterdam in Motion

Ontdek 's werelds grootste multimediale maquette van een stad: zie, voel en beleef Amsterdam!

Wandelingen om Amsterdam

Om te wandelen in de natuur hoef je echt niet ver! Bekijk deze 4 kindvriendelijke wandelingen!

Wajo! Wetenschap?!

Ontdek de wonderlijke wereld van wetenschap tijdens dit gratis festival voor kinderen van de KNAW!

Doe mee en maak kans op één van de 4 gezinstickets voor het Zuiderzeemuseum én de Oudhollandse kermis in de herfstvakantie!

Ik doe mee!