Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie

Blogs & inspiratie

Welk instrument zit waar in een orkest in Het Concertgebouw

Gepubliceerd op 22 mei 2024

Ieder instrument in een orkest heeft een vast plekje, anders wordt het een rommeltje. Weten wie waar zit? Lees snel verder.......

Het orkest
Heb je je weleens afgevraagd welke instrumenten er allemaal in een orkest zitten, en welk instrument dan waar zit? Dat is een heel goede vraag!
Want als alle musici door elkaar zouden zitten zou het maar een puinhoop worden, en een hoop herrie.
Allereerst is er natuurlijk de dirigent die het orkest dirigeert en zorgt dat niet iedereen door elkaar heen speelt.

Alle strijkinstrumenten zitten vooraan in het orkest. Het zijn strijkinstrumenten omdat ze snaren hebben waar je overheen gaat (‘strijkt’) met een strijkstok om het geluid te maken. De haren van een strijkstok zijn van paardenhaar. Tokkelen (plukken aan) op de snaren kan ook, dat heet ‘pizzicato’.

Vanuit de zaal gezien links vooraan zitten de eerste violen, zij spelen vaak de leidende melodielijn. Naast hen de tweede violen. Dan iets rechts van het midden de altviolen. Het geluid van de altviool (ook wel viola genoemd) is lager en warmer dan dat van een gewone viool. Rechts van de altviolen zitten de celli, met hun prachtige, warme, diepe klank en tot slot daar achter de contrabassen.

Achter de tweede violen zitten de harpen, en als er een piano in het gespeelde werk voorkomt, een vleugel.
Achter de tweede violen en de altviolen zitten de houtblazers. Dit zijn de instrumenten die vroeger of nu nog van hout gemaakt zijn of een houten mondstuk of riet hebben. Tot deze familie behoren de dwarsfluit (nu van zilver, vroeger van hout) en de piccolo (een mini dwarsfluit). Daarnaast zitten de hobo’s. De hobo heeft bovenop twee rietjes die aan elkaar zijn gemaakt. Door daar met je mond lucht doorheen te blazen ontstaat er een geluid. Een hobo is zwart met zilveren kleppen en heeft een heldere klank.
Naast de hobo’s zitten de klarinetten. Ze lijken op elkaar, maar de bovenkant is anders; de klarinet heeft maar één riet. Hij klinkt ook een stuk warmer. En dan is er nog de fagot, de opa van de houtblazers. Weet je nog de opa uit Peter en de Wolf? Die wordt ook echt door de fagot gespeeld.

Achter de houtblazers zitten de koperblazers. Inderdaad, die instrumenten zijn gemaakt van koper! Dit zijn de hoorns (als je een hoorn zou uitrollen zouden de koperen buizen wel vier meter lang zijn!), de trompetten, de trombones (schuiftrompet) en de tuba, een gezellige dikke toeter en ook een dikke, opgerolde buis. Mensen die op een tuba spelen, krijgen vaak rode, bolle wangen. Dat komt omdat ze zoveel lucht in de tuba moeten blazen om dat mooie, lage geluid te krijgen. Dat is hard werken!

En dan eindelijk helemaal achterin zitten de slaginstrumenten of de percussie-instrumenten. Dat zijn alle instrumenten waar je op slaat om geluid te maken. Percussie-instrumenten zijn vooral geschikt om ritmes te spelen, maar op sommige instrumenten kun je ook tonen of melodieën spelen (zoals op een xylofoon).

De familie van de percussie-instrumenten is heel erg groot. Elk instrument heeft zijn eigen klank, speelwijze en karakter. Hier horen trommels bij, pauken (heel grote koperen trommels), triangels, bekkens. Eigenlijk alles waarop je kunt slaan!

Dus volgende keer als je naar een concert gaat, let dan maar eens goed op. Nu weet jij wie de eerste en tweede violen zijn, waar de hout-of koperblazers zitten en waarom de tubablazers van die bolle wangen hebben!
Klik hier Deze link opent in een nieuwe tab voor alle kinderconcerten in het Concertgebouw komend seizoen!

Heel veel plezier!

Lees ook:

Alle blogs

18x leuke meivakantie-tips door heel Nederland!

Avontuurlijke uitjes, vrolijke voorstellingen, nieuwe films, toffe musea en leuke kampen: wij hebben weer de leukste ideeën voor de meivakantie voor je verzameld. Door heel Nederland. We zijn benieuwd wat jullie favorieten zijn!

Spannend en indrukwekkend het Verzetsmuseum junior

Wat was het goed dat ik mijn twijfels opzij zette en naar het Verzetsmuseum Junior ging met de kids! Want het is een fantastisch opgezet museum dat op een goede manier vertelt over de oorlog en hoe kinderen toen leefden. Aanrader, zeker ook met opa of oma!

Zo top is deze nieuwe mega bioscoop in Amsterdam!

Op zoek naar een leuk uitje met kinderen in Amsterdam, weer of geen weer? Deze nieuwe Vue bioscoop in de Houthavens is er zo één waar jullie samen echt van genieten. Wij gingen testen… en geloof me, dit is geen standaard bioscoopbezoek.

40x meivakantie uitjes in en om Amsterdam

Lekkerrrrr meivakantie wat wil je nog meer? Nou super leuke uitjes natuurlijk. Waar je kids én jij blij van worden. Wij hebben weer een fijn rijtje verzameld voor je...

Favoriete uitjes & adressen

KinderBevrijdingsfestival

Beroepenweken bij Aviodrome

Tulpen plukken in de vakantie

Gratis bloemboeket voor Moederdag

NDSM Kinderatelier

Vrijmarkt bij Tolhuistuin

Leuk uitje: Miniatuur Museum Amsterdam

Tafiti – Dwars door de woestijn

Duizend dochters

Dagje Verzetsmuseum Junior

Meer inspiratie

Meivakantie bij Move Amsterdam

Deze meivakantie staat het Move Lab in het teken van de nieuwste technieken. Kom langs voor een workshop!

Meivakantie in de OBA

Lezen, maken, luisteren en spelen: deze meivakantie zit vol met activiteiten in de OBA!

Meivakantie in ARTIS

Ontdek deze vakantie de jonge dieren, het broedseizoen en nog veel meer door het hele park bij ARTIS

Fun Forest

Klimmen bij Fun Forest in het Amsterdamse Bos. Durf jij het aan?

Vakantie in Bijlmer Parktheater

Geniet deze meivakantie van unieke familievoorstellingen die je op het puntje van je stoel laten zitten!

KLAS (5+)

Bewonder een circustheatervoorstelling vol spectaculaire acrobatiek in Meervaart!

Meivakantie in het Joods Museum en Joods Museum junior

Deze vakantie kunnen kinderen bakken en knutselen in het Joods Museum junior

Funmania Aalsmeer

Indoor of outdoor klimmen, klauteren, springen, turnen en voetballen. Het kan allemaal bij Funmania!

Familieconcert op Moederdag (6+)

Ravels schitterende muziek brengt de sprookjes van Moeder de Gans tot leven in Het Concertgebouw!

Diarree is mijn lievelingskleur (8+)

Deze voorstelling met poppenspel en actionpainting in ITA zoekt naar schoonheid in het lelijke!

Meivakantie in het Zaantheater

Geniet van de leuke familievoorstellingen in het Zaantheater deze meivakantie!

De nieuwste familiefilms bij Pathe

Al jouw filmhelden beleven nieuwe avonturen; deze lente in de bioscoop!

GRIMM (8+)

Bekende sprookjes komen terug in een doldwaze hiphop-balletmix bij Meervaart!

Meivakantie in Eye

Kom in de meivakantie naar Eye: gratis activiteit, mooiste familiefilms, Missie Superogen, en meer!

Meivakantie in Het Scheepvaartmuseum

Ontdek, speel en ga op avontuur tussen schepen, verhalen en zeehelden in het Het Scheepvaartmuseum

Alice in Wonderland (6+)

Een fantasievolle familiemusical die jong en oud meteen betovert bij DeLaMar!

 Altijd op de hoogte van de leukste uitjes? Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief & mis niks meer!

Aanmelden nieuwsbrief