Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie

Blogs & inspiratie

Spannend en indrukwekkend het Verzetsmuseum junior

Gepubliceerd op 22 mei 2024

Wat was het goed dat ik mijn twijfels opzij zette en naar het Verzetsmuseum Junior ging met de kids! Want het is een fantastisch opgezet museum dat op een goede manier vertelt over de oorlog en hoe kinderen toen leefden. Aanrader, zeker ook met opa of oma!

Een hele week vakantie voor ons, dus de eerste dag alvast goed gevuld met een bezoek aan het Verzetsmuseum Junior. Deze link opent in een nieuwe tab Het stond al een hele tijd op ons lijstje ‘to do’s’ maar ik durfde nog niet goed. Zouden ze niet te jong zijn? Het onderwerp te heftig? Maar sinds 75 jaar Vrijheid vroeg mijn middelste er steeds zelf naar. Dus tijd om te gaan! Met een vriendje (ook 10) en oudere zus van 12 jaar oud worden we hartelijk ontvangen door de receptie dame. “Een hele week vakantie jongens? Fijn dat jullie komen!” En we ontvangen een speurtocht om onze weg te vinden door het museum.

Allereerst stappen we in een tijdmachine, waarin we langzaam teruggaan in de tijd, via ’Watskeburt geburt’ Barbie, Playmobil en eindelijk in 1930. De crisis, geen eten, geen werk en… de Duitse Adolf Hitler die als leider van de Nazi’s het allemaal op gaat lossen: ‘De Joden zijn de schuldigen van alles, die moeten verdwijnen’ zegt ie. En Duitsland valt Polen binnen en in 1940 Nederland…. Het is oorlog. De Tweede Wereldoorlog.

4 kinderen uit de Tweede Wereldoorlog
En dan stappen we de wereld in van 4 kinderen die in die Tweede Wereldoorlog leefden. Door een museumdame wordt ons uitgelegd dat we met het speurtochtboekje de levens van de 4 kinderen kunnen ontdekken. Het zijn echt gebeurde verhalen van mensen die echt (hebben) bestaan en die hebben geholpen met het naar waarheid inrichten van deze 4 huizen.

Henk -zijn ouders waren tegen de Duitsers.
Henk vond de oorlog maar wat spannend! Hij spaarde van alles wat hij tegen kwam. Kogels, zilverpapiertjes (daarmee werd de radar gestoord) en veel meer. Maar de Duitse soldaat die op bezoek kwam en de radio die in beslag nam, dat was toch wel te spannend.

Eva – was Joods en kwam uit Oostenrijk gevlucht met haar ouders voor de Duitsers toen die daar binnenvielen. Alleen kwamen de Duitsers toen ook hier. Ze is dol op haar broer Heinz die muziek speelt en nog veel meer talent heeft. Ze komen er achter dat de joden worden opgeroepen en dat ze worden weggevoerd naar Duitsland. En zodra Heinz wordt opgeroepen duiken ze onder. Eva en Mutti en Heinze en Vati. We volgen de jaren dat ze ondergedoken zitten. En wanneer ze verraden worden. Afschuwelijke beelden en verhalen. Het loopt niet goed af. Maar Eva kan het nog na vertellen….met pijn in haar hart.

Jan – zijn vader zat in het verzet.
En dat was reuze stoer en spannend. Hij was dominee en riep op om de mensen van Joodse afkomst en in het verzet te helpen. En daarmee liep hij gevaar. Steeds vaker was hij weg en hij komt zelfs in de gevangenis. Jan moet onderduiken…Hoe dit verhaal afloopt moet je zelf komen bekijken.

Nelly – haar vader was belangrijk in de NSB.
Ze woonde in Zeeland en haar ouders sloten zich aan bij de Duitsers want die maakten toch alles beter? Ook Nelly sloot zich aan bij de jeugdafdeling van de NSB. De Jugendstorm. En ze vond het daar super leuk. Haar vriendinnen uit het dorp wilden niks meer met haar te maken hebben, maar ze had snel nieuwe vriendinnen. Pas na de oorlog kwam ze erachter hoe verschrikkelijk er was omgegaan met de Joden. En ze kwam zelf vast te zitten in Westerbork. Ze wist van niks en had gedaan wat haar goed leek…

De speurtocht leidt je heel goed door de 4 verhalen. En daardoor steken de kinderen er ook echt wat van op. De verhalen van Jan en Eva maken de meeste indruk. Ook omdat er een konijn in het spel is…dat niet opgegeten mag worden ondanks het feit dat er geen vlees meer is.En de spanning die er moest zijn dat je ondergedoken zat en bang moest zijn ontdekt te worden. De nagebouwde ‘huizen’ geven goed het gevoel weer wat ze gehad moeten hebben in die tijd. En hoe klein de ruimtes waren waar ze zich moesten verbergen.

Ook heel veel oude voorwerpen uit die tijd – radio’s boeken, bonnen, en veel meer. Het spreekt tot de verbeelding. Ook omdat veel ervan nog herkend worden: “he die heeft oma ook”. De vele kogels zijn spannend en de verhalen van de kinderen nu maken ook indruk. Het eindspel waarin je je eigen mening mag geven, wordt ook vol enthousiasme gespeeld. Het is druk in het museum, op alle plaatsen zit wel een gezin, maar doordat je op meer plekken kunt kijken is het nergens te druk.Hoogstens bij het vliegtuig, want daarmee vlieg je naar de rest van de wereld om te ontdekken hoe die verbonden waren met de WOII.  Maar een ding is wel het aller duidelijkst, een oorlog, dat willen ze nooit! Nee nooit meemaken!

Liesbeth

Meer informatie over het Verzetsmuseum Junior vind je hier. Deze link opent in een nieuwe tab

Naar de website

Lees ook:

Alle blogs

Kidsproof reporter was bij de voorstelling Zeg maar dag in Maaspodium

Onze Kidsproof reporter ging met haar kinderen op een zonnige dag naar het Maaspodium in Rotterdam en werd daar meteen verrast door de fijne sfeer. Terwijl zij lekker neerplofte op het terras, doken de kids enthousiast op een leuke activiteit. Nog vóór de voorstelling Zeg maar dag (4+) begon, zat iedereen al helemaal in de sfeer. Wat volgde raakt je onverwacht - herkenbaar en soms even slikken.

Toffe tips voor een dagje Gouda met kids

Onlangs bezochten we de stad die bekend staat om zijn kaas, kaarsen en siroopwafels en ontdekten we hoe kidsproof het centrum van Gouda is. Hier vind je echt alles voor een tof familie-uitje: een historisch stadshart met zijn sfeervolle Markt en steegjes, leuke winkels, bijzondere musea én unieke attracties! Ook heel handig: alles is op loopafstand.

Niet op vakantie, wel langs de douane

Thuisblijvers hoeven zich in de vakantie niet te vervelen. Natuurlijk is er Kidsproof met vele, leuke tips voor allerlei uitjes. In de categorie leerzaam en leuk, bezocht onze Kidsproofreporter met haar gezin het Belasting & Douane Museum. Trouwens, ook voor wie niet thuisblijft deze zomer is het museum een leuke tip.

Kidsproof reporter op bezoek bij kinderexpo Ik zie, ik zie… in het Dordrechts Museum

Kidsproof reporter Andi was onlangs met haar kinderen bij de kinderexpo 'Ik zie, ik zie - Een wereld vol kunst' in het Dordrechts Museum. Een doe-tentoonstelling, speciaal voor kinderen vanaf 6 jaar (maar ook jongere kids vinden dit heel leuk, hebben we ontdekt) waar je samen kunst beleeft en de kids ook volop zelf aan de slag kunnen. Lees hier hoe zij het ervaren hebben.

Favoriete uitjes & adressen

Circusstad Festival

Koning van Katoren (6+)

Binnen én buiten klimmen bij Adventure City

Jumpen in de meivakantie

Meivakantie in het Maritiem Museum

Waarom een Rotterdampas?!

Tafiti – Dwars door de woestijn

Meivakantie bij GeoFort

Meivakantie in Wereldmuseum Rotterdam

Pretty in Pink in Keizerswaard

Kidsactiviteiten Belasting en Douane Museum

Kids Club en rondleiding op ss Rotterdam

Meer inspiratie

Het langste Blotevoetenpad van Nederland!

Ontdek dit unieke parcours in de natuur. Een origineel (en gratis!) uitje!

Meivakantie bij Portlantis

Uitdagend, interactief en leerzaam dagje uit in de haven van Rotterdam! Met extra vakantie-activiteiten.

Meivakantie vol actie bij Prison Island

Ga de cel in, kraak de codes, pak de meeste punten en ontsnap in Prison Island bij Fun Village Rotterdam

De nieuwste familiefilms bij Pathe

Al jouw filmhelden beleven nieuwe avonturen; deze lente in de bioscoop!

Ga naar Gouda in de meivakantie

Gouda heeft zo veel leuks te bieden! Ontdek welke toffe activiteiten je hier kunt doen met VVV Gouda.

Naar het circus

Geniet deze zomer van een nostalgische circusvoorstelling van Circus Snor!

Nationale Kinderherdenking 2026

Sta samen stil bij vrijheid tijdens de Nationale Kinderherdenking, live uitgezonden vanuit Madurodam.

AUTSJ (4+)

Een beeldende voorstelling vol actie, dans en kungfu, te zien bij Maaspodium Rotterdam

 Altijd op de hoogte van de leukste uitjes? Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief & mis niks meer!

Aanmelden nieuwsbrief