Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie

Blogs & inspiratie

Een spannende expeditie door de 17de eeuw bij het Rijksmuseum

Gepubliceerd op 22 mei 2024

Wij gingen op expeditie door de 17de in de Teekenschool van het Rijksmuseum en het Rijksmuseum zelf. Wat een toffe ervaring! Lees hier over onze ontdekkingsreis!

Op naar de 17de Eeuw!

Zondagmiddag naar het Rijks….
“Gaan we al weer mama?” De kinderen beginnen een beetje verwend te worden, zo vaak mogen ze leuke uitjes doen als Kidsproofreporters. “Maar dit hebben jullie echt nog niet gezien schatjes!” vertel ik hen. “Wat gaan we doen dan?” “Nou, eh eigenlijk geen idee.”
En zo is het; de familie expeditie is moeilijk uit te leggen als je er zelf niet geweest bent. Want het heeft echt alles in één!

Theater
We hebben een lekker compact groepje, dus krijgen heerlijk alle aandacht en tijd. Dio, Adelbrecht en de stagiaire Toos nemen ons als eerste mee naar het theater. Daar maken we op een humorvolle, speelse en interactieve manier kennis met Hugo de Groot, met Nova Zembla en natuurlijk Rembrandt van Rijn. Zo leren we dat kinderen en vrouw gewoon mee gingen de gevangenis in met Hugo de Groot, omdat ze dat gezellig vonden…nou ja!

 

Zelf uitlichten als Rembrandt
Na deze introductie gaan we zelf aan de slag om ons te verplaatsen in de 17de eeuw en in Rembrandt. Met opdrachten mogen we bedenken welke kleding de schildermodellen aan moeten en hoe de belichting moet zijn voor het echt “Rembrandt-effect”.  De baard van de Turkse man is hilarisch en de jurken van de Maria Tripps fantastisch. “Wat saai dat zwart!” roept mijn oudste. Maar blijkbaar was het juist reuze chique in de Gouden eeuw om zwart te kunnen dragen. Want dat was de moeilijkste en daarmee duurste kleur!  Het is jammer dat we niet even de tijd hebben om echt te gaan schilderen, zo echt ziet het er uit!

Geheime kamer
En dan…als klapper op de vuurpijl: de geheime kamer! We stappen –spannend-spannend- in het hoofd van Rembrandt! Kijken door zijn ogen naar de wereld, z’n vrouw, het ontstaan van de Nachtwacht. Of ‘De Schutters van wijk II onder leiding van Kapitein Frans Bannick Cocq’ zoals het schilderij eigenlijk heet, leren we. De kinderen vinden dit echt een superleuk onderdeel van de expeditie. Een geheime deur is al top en het verhaal er achter mega-interessant.

Nachtwacht
Uiteraard is een expeditie door de 17de Eeuw niks zonder een bezoek aan het museum en de Nachtwacht zelf! Dio loodst ons supersnel langs de rij naar binnen en vertelt bijzondere achtergrond weetjes over de tegelvloer in de foyer en de dieren die de entree beschermen. Welke dat zijn? Kom zelf maar eens kijken!

We eindigen voor de Nachtwacht en luisteren ademloos naar de extra verhalen die er zijn achter het ontstaan van dit gigantische schilderij. Wist je dat er geschoten wordt op de Nachtwacht? Kijk, alleen al daarvoor moet je meegaan op deze expeditie!

En “ja” verzuchten de kids alle 3: “Dit was echt weer anders en supervet, mama! Ik wil terug voor de andere 2 verhalen!” Want inderdaad naast het hoofd van Rembrandt zijn er nog 2 geheime kamers die je kunt volgen in deze expeditie. Dus heb je het al eens gedaan, kom dan terug en vertel welke kamer /verhaallijn jij nog zou willen zien!

De expeditie wordt in de vakanties aangeboden. Voor meer info, klik door op de button.

Naar de website

Lees ook:

Alle blogs

Dress to Impress Fong-Leng workshop bij Museum JAN

Ga aan de slag met stoffen en kleuren en ontwerp je eigen outfit! We mochten deze leuke workshop testen, lees hier onze ervaring.

Cinekid Festival 2025

Herfstvakantie betekent Cinekid Festival! Op 12 oktober werd de 39e editie groots geopend in Pathé Noord Amsterdam. De wereldpremière van Koning van de Zwervers gaf het startschot voor twee weken vol films en series, masterclasses, games en workshops op meer dan 40 locaties in Nederland. En wij waren erbij!

4x Wandelen met kinderen in de natuur om Amsterdam

Wil je leuk wandelen met kinderen? Daar hoef je echt niet ver voor. In de natuur rondom Amsterdam zijn er super leuke en kindvriendelijke wandelingen. Hier onze toppers..

Alle herfstvakantie uitjes in en om Amsterdam

Noord, Zuid, Oost, West, Zaandam en Amstelveen; werkelijk overal is zo'n tof herfstvakantie programma! Bij de theaters, musea, er zijn workshops en toffe buitenactiviteiten.

Meer inspiratie

Herfstvakantie bij Theater De Krakeling

Kom in de herfstvakantie naar Theater De Krakeling en bekijk een van de leuke voorstellingen!

Knuffel en knutsel in Het Scheepvaartmuseum

Ontdek tijdens de herfstvakantie de workshops en tentoonstellingen in Het Scheepvaartmuseum!
Nieuw

Familie workshop in het Zaans Museum

Bewonder de tentoonstelling 'Polderen, zet het land naar je hand' en bouw je eigen polder!

Bowlen Lasergamen Minigolf

Actief familie-uitje! Kom bowlen, lasergamen, minigolfen en/of karaoke zingen & lekker eten bij Aloha!

7x Nieuwe familiefilms bij Pathé

Van Gabby's Poppenhuis tot Dora's Meerminnenavontuur, Sinterklaas op het grote doek en meer!
Nieuw

Fong-Leng & Fans – 60 jaar Fashion & Faam

Een kleurrijke ode aan 60 jaar mode, kunst en inspiratie bij Museum JAN

Herfstvakantie in Eye

Eye heeft een uitgebreid familieprogramma deze herfstvakantie met workshops, activiteiten en films!

Wandelingen om Amsterdam

Om te wandelen in de natuur hoef je echt niet ver! Bekijk deze 4 kindvriendelijke wandelingen!

Dichtbij Tanja

Kom oog in oog met Tanja, het beroemdste nijlpaard van Amsterdam!

Herfst bij de muizen

Maak je eigen muizen kijkdoos, speel bingo en bewonder de bedrijvige muizen in Het Muizenhuis Mini Museum

Kom naar de OBA in de herfstvakantie

Joepie! Het is vakantie! Kom naar de OBA om te lezen, te maken, te ontdekken, je te laten inspireren!

Oktober tekenmaand

Ontdek de kunst van tekenen in het Koninklijk Paleis Amsterdam

Cinekid Film- & Mediafestival

's Werelds grootste film- en mediafestival voor kinderen in de herfstvakantie! Komen jullie ook langs?

Herfstvakantie in Wereldmuseum Amsterdam

Een vakantie vol activiteiten, verhalen en creatieve ontdekkingen met het hele gezin in Wereldmuseum!

Familiemaand in het Rijksmuseum

Welke route kiezen jullie? Ga mee naar de 17e eeuw en ontdek wat voor reizigers jullie zijn!

Herfstvakantie bij Joods Museum junior

Bezoek het Joods Museum tijdens de herfstvakantie en ontdek de verschillende workshops en activiteiten!

Altijd op de hoogte van de leukste uitjes? Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief & mis niks meer!

Aanmelden nieuwsbrief