Blogs & inspiratie
Van eikeltje tot eikenboom
Gepubliceerd op 7 januari 2026
Een bos in je tuin? Deze eikenboom is het begin! Met een eikel, aarde en heel veel geduld kom je al een heel eind. IVN Natuureductie heeft een stappenplan voor je in elkaar gezet. Lees je mee?
Het is weer herfst, het wordt weer eerder donker en de blaadjes dwarrelen van de bomen. Net als de eikels. Het zou zonde zijn om ze gewoon op de grond te laten liggen als je er ook nieuwe bomen mee kan kweken toch? Elke eikel is namelijk het begin van een nieuwe eikenboom!
Aan de slag
Trek je jas en je handschoenen aan, het is tijd om naar buiten te gaan.
– Zoek een eikenboom die al wat eikels heeft laten vallen en pak een stuk of 6 eikels van de grond.

– Niet elke eikel is geschikt voor een nieuwe boom. Dit kun je testen door de eikels te dompelen in een glas water. Zakken de eikels naar de bodem, dan zijn ze goed! De eikels die blijven drijven zijn een beetje rot en niet meer geschikt voor een nieuwe eikenboom.

– Pak vervolgens zoveel potjes als eikels en vul de potjes tot 1 cm onder de rand met aarde.
– Duw in het midden van de potjes een gaatje met je duim en leg daar de eikels in. Bedek de bovenkant van de eikel dan met aarde. Geef ze af en toe water en de natuur doet de rest.
Nu is het tijd voor heel veel geduld. Een halfjaar na het planten, in het voorjaar, begint er een boompje te groeien uit de eikeltjes.

– Zodra de wortels zijn ontwikkeld en er een klein plantje ontstaat kun je de eikels in de tuin of plantenbak planten. Daarna is het helemaal wachten geblazen. Houd je plantje in de gaten en over een tijdje heb jij een hele eikenboom in je tuin!
Veel plezier met kweken!
Op zoek naar meer info? Klik dan via de roze button door naar de site van IVN Natuureducatie.
Lees ook:
Alle blogs
Yeah, met de kids naar FC Utrecht!
Onlangs speelde FC Utrecht een spannende pot tegen Vitesse. Daar móesten Kidsproofblogger Anne-Liese en haar kids bij zijn! De jongens mochten zelfs hand in hand met de spelers het veld op. Een te gekke ervaring voor deze Junior Tigers! Benieuwd wat ze ervan vonden? Mama Anne-Liese vertelt over hun ervaring.
Nu tot 25% korting bij RCN vakantieparken
Voordeliger weg in de meivakantie? Boek nu last minute een RCN camping voor de meivakantie en ontvang tot wel 25% korting!
Door Kidsproof getest: speurtocht bij de Grebbelinie
Nieuw en écht een aanrader! Onze Kidsproofblogger ging met haar kinderen naar Het Grebbelinie Bezoekerscentrum en deed de gloednieuwe interactieve speurtocht… en die kreeg een dikke duim omhoog!Meer inspiratie
KreaDoe Lentefestival met je kids, superleuk!
Van 1 t/m 3 mei verandert de Jaarbeurs Utrecht in een paradijs voor creatievelingen!
Weekend van het Verdedigingserfgoed
Volop spannende excursies, ravotten in de natuur, museumbezoek en genieten van lekker eten & drinken!
Slodde en Vos op boevenpad (3+)
Dans mee op eigenzinnige, Nederlandstalige kinderliedjes in TivoliVredenburg!
Snaartjes kinderfestival (8+)
Kom in de meivakantie naar Snaartjes kinderfestival in Tivolivredenburg!
Grebbelinie speurtocht!
Ontdek het Grebbelinie Bezoekerscentrum in Renswoude met een interactieve speurtocht voor jou en de kids
Play-in: oneindig veel fun!
Een Adventure Park waar je kunt spelen, jumpen, klimmen, gamen en hééél veel meer.
We Are Pregnant
Gezellig event voor zwangeren, mama’s en hun kleintjes. Een tip die je wilt doorgeven!