Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie

Blogs & inspiratie

Een hotel voor de insecten – IVN

Gepubliceerd op 7 maart 2026

Wilde bijen en andere insecten vinden het heerlijk om een beschutte plek te hebben. Help jij ze bij het vinden van zo'n plek? Ga aan de slag met de tips van IVN Natuureducatie en maak een insectenhotel!

Wist je dat meer dan de helft van de 358 Nederlandse bijensoorten worden bedreigd? En dat terwijl bijen ontzettend belangrijk voor onze voedselvoorziening zijn: 80% van onze eetbare gewassen is afhankelijk van bestuiving door bijen en andere insecten.

De grootste bedreiging voor de wilde bij is het gebrek aan voedsel en nestgelegenheid. IVN Natuureducatie geeft elke dag een nieuwe #groenomtedoen tip. Een insectenhotel is ideaal om de bijen een handje te helpen én hartstikke leuk om zelf te maken!

1. De basis van een insectenhotel
Neem een houten (wijn)kistje, oud vogelhuisje of timmer zelf een kastje van 20 tot 30 cm diep. Creëer verschillende kamers met plankjes of stenen. Maak vervolgens een dakje van plankjes dat een paar centimeter uitsteekt zodat het niet naar binnen kan regenen.

2. Vullen maar!
Richt je hotel zo in dat insecten zich snel thuis voelen. Iedere ‘gast’ heeft een voorkeur voor bepaalde materialen. Zo kun je ook enkel een bijen- of vlinderhotel maken.

De vlinderkamer
1 Neem een (oud) plankje en zaag hierin gleuven van 1 tot 8 cm.
2 Vul de kamer met dorre takjes en blaadjes. Daar kunnen de vlinders op rusten.
3 Timmer de plank met gleuven voor één van de kamers.

Bijenhotel
1 Verzamel holle stengels van bijvoorbeeld riet, bamboe of zonnebloemen.
2 Droog de stengels en knip ze af.
3 Vul de uiteinden met klei of watten.
4 Bind de stengels strak bij elkaar met touw. En richt de openingen naar de voorkant.

Je kunt ook kamers maken voor andere insecten. Klik hier voor het stappenplan en de benodigheden voor de kamers van lieveheersbeestjes en andere insecten.

3. De geschikte plek
Hang je hotel op een droge en zonnige plek met de opening richting het zuiden. Zie je dat een holletje is dichtgemaakt? Gefeliciteerd, dan heb je een bewoner!

Bekijk het filmpje voor een gedailleerd stappenplan!

Veel plezier met de nieuwe bewoners!

Leuke dingen om thuis te doen met kinderen

Benieuwd naar meer tips? Lees snel onze blog met 50 tips om thuis met kinderen te doen! Deze link opent in een nieuwe tab

Naar de website

Lees ook:

Alle blogs

Nieuw en door Kidsproof getest: Music Machines & Me

Ontdek bij Museum Speelklok deze interactieve ontdekkingstocht vol muziek. Echt een aanrader!

Den Haag van strand tot stad: dit is leuk voor gezinnen met kinderen!

Van Drievliet, Museon-Omniversum tot SEA LIFE Scheveningen – in Den Haag beleef je de leukste avonturen met kinderen. En tussendoor? Even ontspannen met een lekkere lunch op het strand en een duik in zee. Heerlijk!

Kidsproof ontdekte: Noet Noet en het geheime kasteelfeest bij Kasteel de Haar

Wij zijn fan van deze nieuwe, knuffelbare tour met pratende kasteelkat bij Kasteel de Haar. Lees alles over ons bezoek!

Op avontuur bij het Nationaal Militair Museum!

Dit stoere museum blijft ook na vijf bezoeken echt een van de favoriete musea van onze kinderen. Een goede reden om de kids eens te vragen wat ze zo leuk vinden aan het NMM. ‘De mega coole vliegtuigen overal’, ‘de stormbaan buiten’, ‘de Xplore’ en het 'zelf in een mini-jeep rijden’. Voor ons dus alle reden om nog een keer te gaan!

Favoriete uitjes & adressen

NIEUW bij Down Under!

Multi-sportkamp Utrecht

Zomers genieten bij Kasteel de Haar

LEGO® zomerkampen

Op ontdekkingsreis in de zomervakantie

BaseCamp & Next Level Programmeerkamp | 7 t/m 12 jr

Zomerse dagen vol speelplezier bij RAUM!

Vier de zomer bij Klein Zwitserland

Meer inspiratie

Naar het circus

Geniet deze zomer van een nostalgische circusvoorstelling van Circus Snor!

Nieuw: beleef Festival STRAND samen met je kinderen

Geniet van topartiesten, lekker eten, zand tussen je tenen en een heerlijke zomerdag aan het water!

Noet Noet – de knuffelbare kindertour

Ontdek met de kasteelkat op je arm alles over het geheime feest van Kasteel de Haar. Kidsproof getest!

Zomer bij Toekomstmuseum GeoFort

Ontdek deze zomer planeet aarde met speurtochten, workshops en natuurlijk Minecraft!

De Parade 2026

Ook dit jaar strijkt het reizende theaterfestival de Parade neer in Utrecht. Altijd een feestje!

Soesterberg Zomeroffensief

Een knallende afsluiting van je zomer bij het NMM. Tanks, vliegtuigen… Alles wordt uit de kast getrokken!

Zomeruitje naar Kinepolis

Bezoek Kinepolis Jaarbeurs Utrecht en geniet van superleuke familiefilms. Mét airco!

Zomerpret met de Boswachter

Ontdek, speur en beleef de natuur met dit leuke uitje vol avontuur!

zomervakantie nieuwsbrief flevoland Schrijf je in voor onze nieuwsbrief en krijg de leukste uitjes in je mailbox!

Graag ook voor mij!