Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie

Blogs & inspiratie

Nieuwsgierige kids…. opgelet!

Gepubliceerd op 20 januari 2026

Heb jij ook van die onderzoekende kinderen thuis? Die overal even aan willen zitten of in willen kijken? En alles tot op de bodem uit willen zoeken? Dan is het Universiteitsmuseum Utrecht echt iets voor jullie. In dit interactieve museum mogen kinderen in verschillende zalen van alles onderzoeken en ontdekken. Wij gingen je vast voor! Het spannendste was toch wel…de mysterybox! Wat zou daarin zitten?

In het UMU worden kinderen voor even echte onderzoekers. In vijf verschillende tentoonstellingszalen maken ze kennis met wetenschappelijk onderzoek van de Universiteit Utrecht uit het heden en verleden. Wij gingen op pad zodat we je vast een voorproefje kunnen geven!

De Mysterybox

Op de eerste verdieping maken we direct kennis met de mysterybox. We mogen hem voelen, optillen, schudden, maar zien niet wat erin zit! Op elke verdieping van het museum kunnen we verder onderzoek doen om de inhoud te raden. Zo mogen we de box wegen, testen of het voorwerp magnetisch is, onderzoeken of er één of twee dingen inzitten en een afdruk van het voorwerp bekijken. We kunnen alles zelf doen, waardoor we samen steeds een stapje verder komen!

Uitdokteren

Tussen de mysteryboxproefjes door brengen we een bezoek aan de tentoonstellingszalen. De eerste heet ‘Uitdokteren’ en gaat over allerlei apparaten die uitgevonden zijn om het menselijk lichaam te onderzoeken. We zijn ineens dokters en onderzoeken twee mega grote ogen. Daarna houden we een mens in leven door een hart-longmachine te bouwen. Er is dus niet alleen veel te zien, maar ook zelf veel te doen en te ontdekken!

In de zaal ‘Alle mensen verzamelen’ stappen we zelf in een onderzoek. We worden ondervraagd en getest. Hoe doe je eigenlijk onderzoek en hoe verzamel je data?

Kijk, wij dieren

Onze favoriete zaal is toch wel ‘Kijk, wij dieren’. Alle dierenskeletten zijn spannend en razend interessant tegelijkertijd. Omdat de dieren niks meer doen, mogen we overal aanzitten. Zo voelen we even aan een egeltje, testen we welke tong van welk dier is en doen we onderzoek naar het hart. En dan ineens zien we onszelf ook in de vitrine van het museum. Want ja, eigenlijk zijn wij ook dieren!

Op de bovenste verdieping vinden we weer twee experimenten om de mysterybox verder te onderzoeken. Het wordt ons steeds duidelijker wat erin zit. We denken het misschien zelfs al bijna zeker te weten!

Experimenteren en speuren

Voordat we gaan stemmen, hebben we nog één zaal vol experimenten te bezoeken. Want door te experimenteren, kun je leren. Ook hier kunnen we weer superveel zelf aan de slag! We doen opdrachten met een valbaan, bewonderen een knikker en experimenteren met een luchtpomp. Waarom valt de ene veer sneller dan de andere?

Juist op de bovenste verdieping van het museum duiken we de bodem in. Wat is daar allemaal te vinden? We nemen grondmonsters en leggen ze onder een microscoop. Verder zeven we zand en bekijken we de schelpen en fossielen. Superleuk om samen te doen!

Stemmen maar!

Nadat we alle zalen hebben bezocht en we de onderzoeken hebben afgerond, zijn we eruit! Beneden wijst een skelet ons de weg naar de stemzone. Tijd om te stemmen op het voorwerp dat er volgens ons in de box zit. Maar hé, ons voorwerp zit niet bij de keuzes… Gelukkig zien we wel iets wat erop lijkt, die krijgt ons muntje! Maar we zeggen natuurlijk niet welke…

Het Universiteitsmuseum Utrecht is een leuk, actief en onderzoekend museum. Het is geschikt voor kinderen vanaf 6 jaar. Iets oudere kinderen kunnen makkelijk zelf alles lezen en doen. De kleintjes hebben wat hulp nodig.

Ook beschikt het museum over een restaurantje, een leuke museumshop en krijg je toegang tot de voormalige Botanische Tuin van de Universiteit Utrecht: de Oude Hortus. Het museum is makkelijk te bereiken met de fiets of het openbaar verder. Zo is het maar 10 minuten lopen vanaf station Utrecht Vaartsche Rijn. Wat ons betreft echt een aanrader!

Klik voor meer info over het UMU door naar de site via de roze button.

Veel plezier met je eigen museumbezoek! 

Naar de website

Lees ook:

Alle blogs

Te gekke familieconcerten bij TivoliVredenburg!

Jong genieten betekent later nog meer genieten, en samen plezier is dubbel plezier. De concerten, shows of voorstellingen onder de noemer familieconcerten zijn voor jong en oud. Alle genres, muziek- en vertelvormen passeren de revue, dus pik eruit wat bij jullie past!

Podium Sprits = theater, dans en muziek voor een jong publiek!

Podium Sprits presenteert vier keer per maand kindervoorstellingen van verschillende professionele jeugdgezelschappen. Twee daarvan zijn een peuterochtend (vanaf 0,5 tot 4 jaar). De peuterochtenden zijn altijd op een doordeweekse dag, dus perfect voor jouw mama-, papa-, opa of oma-dag! Liever met de hele familie het theater ontdekken? Kom dan op zondagen naar het theater voor mooie familievoorstellingen.

Nationale Voorleesdagen bij de Bieb

Van woensdag 21 jan t/m zondag 1 feb zijn de Nationale Voorleesdagen en is er héél veel te doen in Bieb Utrecht!

8x Frankrijk op z’n mooist met RCN.

Nog niet geboekt voor de zomervakantie? Stop met zoeken en bekijk onze héérlijke tips voor een vakantie in de mooiste Franse regio's. Alle campings van RCN in Frankrijk zijn kindvriendelijk, Nederlandstalig en organiseren in de schoolvakanties activiteiten voor alle leeftijden. Boek snel, de mooiste plekjes vliegen weg!

Meer inspiratie

Central Park Festival

Feestelijk festival voor muziekliefhebbers en fijnproevers van alle leeftijden!

Winterfestival GLOEI

Theater, moppen tappen en een sokkenschaatsbaan; alles komt voorbij tijdens GLOEI in DE KOM!

Jeugdelfstedentocht 2026

Mis het niet, dé Jeugdelfstedentocht op De Vechtsebanen. Ook te gek voor beginners!

Tempo (7+)

De ritmes vliegen om je oren in dit theatrale familieconcert in TivoliVredenburg!

Kosmische Kinderlezingen

Dompel je onder in de wondere wereld van sterrenkunde tijdens de colleges bij Sonnenborgh!

Museumnacht Kids Utrecht

Save the date: Op 7 februari ontdek je een avond lang allerlei Utrechtse musea!

Nationale Voorleesdagen

Kom heerlijk luisteren bij de Nationale Voorleesdagen in de Utrechtse bibliotheken!

I Light U

Het stationsgebied van Utrecht is verlicht met nieuwe lichtkunstwerken. Bekijk de gratis route!

 Altijd op de hoogte van de leukste uitjes? Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief & mis niks meer!

Aanmelden nieuwsbrief