Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie

Blogs & inspiratie

Ken jij deze 10 verrassende streekmusea in provincie Utrecht al?

Gepubliceerd op 17 januari 2025

Van magische kasteelkamers tot interactieve ontdekkingstochten, heksen en klederdracht. Het aanbod van de streekmusea is heel verrassend én gevarieerd. Onderstaande 10 streekmusea moet je bezocht hebben met je gezin!

Waterliniemuseum Fort bij Vechten

In Bunnik staat een stoer familiemuseum: Waterliniemuseum Fort bij Vechten. Hier kruisen de Romeinse Limes en de Hollandse Waterlinies elkaar. Dit waren vroeger belangrijke delen van de grote verdedigingslinies in Nederland. Dompel je onder in de geschiedenis van het Fort en laat je verwonderen.

In het museumgebouw kom je in een interactieve ontdekkingstocht van alles te weten over de Waterlinie. Mensen uit verschillende tijden nemen je mee in hun belevenissen. En extra cool: binnenin het museum kun je met een virtual reality-bril op over de Waterlinie vliegen en zien wat nog nooit iemand heeft gezien…
Naar het fort >>

Streekmusea

Kasteel Amerongen

Kasteel Amerongen heeft een rijke geschiedenis samen met de bewoners. Verschillende generaties speelden in politiek en militair opzicht een rol in de Nederlandse geschiedenis. Nu is het kasteel gedeeltelijk omgebouwd tot museum en te bewonderen voor het publiek. In het kasteel kun je onder andere de adelbibliotheek bewonderen, een speurtocht lopen of het Mysterie van Elisabeth ontrafelen.

In de vakanties zijn er fantastische zaklampspeurtochten door het kasteel. Van 9 januari t/m 1 maart zijn er rondleidingen naar de zolder en ontdek je de verborgen plekken van het Huys.
Naar het kasteel >>

Museum Hoge Woerd

In Leidsche Rijn is op de plaats van een 2000 jaar oud Romeins fort een duurzaam cultuurpark verrezen. Wandel over de zes meter hoge wallen van het Romeinse fort. Onderweg kom je alles te weten over 3000 jaar wonen in deze streek, het leven aan de Romeinse grens (de Limes) en natuurlijk over het Romeinse schip en de bijzondere binnenkant. Museum Hoge Woerd is te vinden in Castellum Hoge Woerd, een moderne vorm van een Romeins fort.

Speur, puzzel en reken met de hele familie en kraak de code tijdens het Kinderspoor, een leuke manier om het museum te ontdekken. In de schoolvakanties worden er altijd extra activiteiten georganiseerd. En heel tof: het museum is gratis toegankelijk.
Naar de museumagenda >>

Huis Doorn

Lang, lang geleden vluchtte de Duitse ex-keizer Wilhelm II naar Huis Doorn. Hier startte hij een leven tussen schitterende meubels, schilderijen en zilver. Deze inrichting is nog helemaal intact en te bewonderen voor bezoekers! Tijdens rondleidingen brengen de gidsen de geschiedenis en de Europese hofcultuur tot leven.

Kinderen kunnen zich vermaken in de prachtige tuin of tijdens een spannende en leerzame familiespeurtocht ‘Het geheim van de Keizer’. Ook zijn er speciale familierondleidingen en kun je iedere zondag mee met de rondleiding ‘Stap in de voetsporen van het personeel’.
Op visite bij de keizer >>

Museum De Heksenwaag

Stap bij de Heksenwaag in Oudewater binnen in de 16e en 17e eeuw en herbeleef de geschiedenis van de heksenvervolging. Wanneer werd je van hekserij beschuldigd en wat gebeurde er dan met je? Kom eens langs en leg zelf je leven in de waagschaal! Als je na weging geen heks blijkt te zijn, ontvang je een ‘Certificaet van Weghinge’. Dan hoef je de rest van je leven niet meer bang te zijn voor verdere beschuldigingen.
Vlieg mee naar het verleden >> Deze link opent in een nieuwe tab

Leuke streekmusea

Het Grebbelinie Bezoekerscentrum

In het bezoekerscentrum op het Fort aan de Buursteeg start het verhaal van één van de grote waterlinies van Nederland: de Grebbelinie. Deze slinger van forten en liniedijken tussen Rhenen en Spakenburg vormde meer dan tweehonderd jaar de belangrijkste verdediging van ons land! Houten soldaten vertellen hier het verhaal van deze geschiedenis.

Voor kinderen is er een leuk en actief soldatenpad, een speurtocht of een mooie wandeling over het fort. Is het slecht weer? Penselen, kwasten, verf, schorten en schildersezels staan klaar voor de creatieve bezoekers van de Grebbelinie. Reserveer hiervoor vast een plekje.
Militaire geschiedenis >> Deze link opent in een nieuwe tab

Kasteel Groeneveld

Dit achttiende-eeuwse landhuis en het prachtige landgoed trekken jaarlijks heel veel bezoekers. De parktuin van het Kasteel zit vol met geuren en kleuren en laat een rijke geschiedenis zien. Luister naar de mooiste verhalen en kom helemaal tot rust. Het terrein is ook ideaal voor een leuke wandeling. In het park is een uitgezette wandelroute en een opdrachtentocht voor kinderen. Leuk voor de kleintjes: Bij het Grand Café kunnen ze in de tuin speuren naar kabouters.
Een vorstelijk uitje >> Deze link opent in een nieuwe tab

Kasteel de Haar

Voor kinderen is Kasteel de Haar het ultieme sprookjeskasteel. Het lijkt wel alsof je in een sprookje rondloopt! Neem een van de leuke wisselende speurtochten mee en ga op ontdekking in het park of het kasteel. Maak plezier in het doolhof en zoek de hertjes op in het hertenkamp. Voel je een ridder, prins of prinses in het kasteel en leer meer over de baronnen en baronessen die hier gewoond hebben.
Stap in de sprookjeswereld >> Deze link opent in een nieuwe tab

Museum Spakenburg

Stap binnen in de historische wereld van het rijke boerenleven, de visserij en oude ambachten en geniet van de prachtige collecties en de mooiste klederdracht. Museum Spakenburg is verspreid over maar liefst acht panden. Je vindt hier onder andere verschillende woningen, een winkeltje, een boerderij met hooiberg en een rokerij. Er zijn tien exposities, vaste presentaties en een wisseltentoonstelling.

Herbeleef het verleden van Bunschoten-Spakenburg met de hele familie! Bewonder samen de prachtige foto’s en films van vroeger, bekijk de klederdracht of doe de speurtocht. Ook kunnen kids net als vroeger in de Watersteeg steltlopen, touwtje springen en hoepelen.
Naar het Bunschoten-Spakenburg van vroeger >> Deze link opent in een nieuwe tab

DOMunder

Duik diep onder de grond en bezoek de middeleeuwse kelders van DOMunder tijdens de speurtocht Expeditie Domplein. Pak de slimme zaklamp en ga op een ondergrondse ontdekkingstocht vol spannende verhalen en archeologische schatten. En laat je meenemen door de bewogen geschiedenis van 2000 jaar Domplein, Utrecht, Nederland en Europa. Ontdek het Romeinse verleden van Utrecht en de roemrijke middeleeuwen. Beleef de verwoestende storm van 1674 waarbij het schip van de Domkerk instortte en het Domplein ontstond!
Ontdek de Utrechtse bodem >> Deze link opent in een nieuwe tab

Deze te gekke streekmusea in regio Utrecht vind je op Visit Region Utrecht. Deze link opent in een nieuwe tab

Naar de website

Lees ook:

Alle blogs

Oogstfeest | Utrecht Natuurlijk

Na maanden van samenwerken op de stadsboerderijen en stadstuinen van Utrecht Natuurlijk is het tijd om de oogst binnen te halen en de oogst met elkaar te vieren. Daarom organiseert Utrecht Natuurlijk op zondag 7, 14, 21 en 28 september weer de jaarlijkse Oogstfeesten op meerdere locaties in de stad!

Toffe theatervoorstellingen in de bieb!

Met je kind(eren) naar het theater is een heerlijk uitje. Wist je al dat bieb Neude een prachtige theaterzaal heeft? Daar kun je dit najaar weer te gekke voorstellingen zien.

Nieuwe doe-expo bij De Vrijstaat

Bij Om Het Lijf onderzoek je het menselijk lichaam van binnen én van buiten! Kidsproofblogger Marjolein en haar kinderen lieten zich volop inspireren door de kunstenaars en gingen ook zelf aan de slag. Lees alles over hun fantastische en creatieve middag!

Te gekke familieconcerten bij TivoliVredenburg!

Jong genieten betekent later nog meer genieten, en samen plezier is dubbel plezier. De concerten, shows of voorstellingen onder de noemer familieconcerten zijn voor jong en oud. Alle genres, muziek- en vertelvormen passeren de revue, dus pik eruit wat bij jullie past!

Meer inspiratie

Landgoedpret met de Boswachter | 4+

Ontdek wat de natuur van Haarzuilens allemaal te bieden heeft met OERRR!

Naar het circus

Geniet deze zomer van een nostalgische circusvoorstelling van Circus Snor!

Open Dagen Skipiste

Kom langs en ervaar hoe het is om te skiën of snowboarden bij Skipiste Nieuwegein!

Disney On Ice 2025

Boek nu met korting voor de nieuwe, magische ijsshow in de kerstvakantie!

Thuis Best (2+)

Bewonder een muzikale voorstelling over je ergens thuis voelen in TivoliVredeburg!

Oogstfeesten

Vier het Oogstfeest op de stadsboerderijen van Utrecht Natuurlijk. Met leuke workshops!

Avontuur tijdens het Forten- en Vestingfestival!

Ontdek forten, bunkers en vestingsteden tijdens het Fortenfestival. Een te gek gezinsuitje!

UITfeest Utrecht 2025

Vier de opening van het nieuwe culturele seizoen in Utrecht. Er is een uitgebreid kinderprogramma!

Altijd op de hoogte van de leukste uitjes? Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief & mis niks meer!

Aanmelden nieuwsbrief