Blogs & inspiratie
Nieuwsgierige kids…. opgelet!
Gepubliceerd op 14 februari 2026
Heb jij ook van die onderzoekende kinderen thuis? Die overal even aan willen zitten of in willen kijken? En alles tot op de bodem uit willen zoeken? Dan is het Universiteitsmuseum Utrecht echt iets voor jullie. In dit interactieve museum mogen kinderen in verschillende zalen van alles onderzoeken en ontdekken. Wij gingen je vast voor! Het spannendste was toch wel…de mysterybox! Wat zou daarin zitten?
In het UMU worden kinderen voor even echte onderzoekers. In vijf verschillende tentoonstellingszalen maken ze kennis met wetenschappelijk onderzoek van de Universiteit Utrecht uit het heden en verleden. Wij gingen op pad zodat we je vast een voorproefje kunnen geven!
De Mysterybox
Op de eerste verdieping maken we direct kennis met de mysterybox. We mogen hem voelen, optillen, schudden, maar zien niet wat erin zit! Op elke verdieping van het museum kunnen we verder onderzoek doen om de inhoud te raden. Zo mogen we de box wegen, testen of het voorwerp magnetisch is, onderzoeken of er één of twee dingen inzitten en een afdruk van het voorwerp bekijken. We kunnen alles zelf doen, waardoor we samen steeds een stapje verder komen!

Uitdokteren
Tussen de mysteryboxproefjes door brengen we een bezoek aan de tentoonstellingszalen. De eerste heet ‘Uitdokteren’ en gaat over allerlei apparaten die uitgevonden zijn om het menselijk lichaam te onderzoeken. We zijn ineens dokters en onderzoeken twee mega grote ogen. Daarna houden we een mens in leven door een hart-longmachine te bouwen. Er is dus niet alleen veel te zien, maar ook zelf veel te doen en te ontdekken!
In de zaal ‘Alle mensen verzamelen’ stappen we zelf in een onderzoek. We worden ondervraagd en getest. Hoe doe je eigenlijk onderzoek en hoe verzamel je data?

Kijk, wij dieren
Onze favoriete zaal is toch wel ‘Kijk, wij dieren’. Alle dierenskeletten zijn spannend en razend interessant tegelijkertijd. Omdat de dieren niks meer doen, mogen we overal aanzitten. Zo voelen we even aan een egeltje, testen we welke tong van welk dier is en doen we onderzoek naar het hart. En dan ineens zien we onszelf ook in de vitrine van het museum. Want ja, eigenlijk zijn wij ook dieren!

Op de bovenste verdieping vinden we weer twee experimenten om de mysterybox verder te onderzoeken. Het wordt ons steeds duidelijker wat erin zit. We denken het misschien zelfs al bijna zeker te weten!

Experimenteren en speuren
Voordat we gaan stemmen, hebben we nog één zaal vol experimenten te bezoeken. Want door te experimenteren, kun je leren. Ook hier kunnen we weer superveel zelf aan de slag! We doen opdrachten met een valbaan, bewonderen een knikker en experimenteren met een luchtpomp. Waarom valt de ene veer sneller dan de andere?
Juist op de bovenste verdieping van het museum duiken we de bodem in. Wat is daar allemaal te vinden? We nemen grondmonsters en leggen ze onder een microscoop. Verder zeven we zand en bekijken we de schelpen en fossielen. Superleuk om samen te doen!

Stemmen maar!
Nadat we alle zalen hebben bezocht en we de onderzoeken hebben afgerond, zijn we eruit! Beneden wijst een skelet ons de weg naar de stemzone. Tijd om te stemmen op het voorwerp dat er volgens ons in de box zit. Maar hé, ons voorwerp zit niet bij de keuzes… Gelukkig zien we wel iets wat erop lijkt, die krijgt ons muntje! Maar we zeggen natuurlijk niet welke…

Het Universiteitsmuseum Utrecht is een leuk, actief en onderzoekend museum. Het is geschikt voor kinderen vanaf 6 jaar. Iets oudere kinderen kunnen makkelijk zelf alles lezen en doen. De kleintjes hebben wat hulp nodig.
Ook beschikt het museum over een restaurantje, een leuke museumshop en krijg je toegang tot de voormalige Botanische Tuin van de Universiteit Utrecht: de Oude Hortus. Het museum is makkelijk te bereiken met de fiets of het openbaar verder. Zo is het maar 10 minuten lopen vanaf station Utrecht Vaartsche Rijn. Wat ons betreft echt een aanrader!
Klik voor meer info over het UMU door naar de site via de roze button.
Veel plezier met je eigen museumbezoek!
Lees ook:
Alle blogs
Gooien met Verf | Getest door Kidsproof
Wat is er nou leuker dan lekker kliederen met verf? Gooien met verf natuurlijk! En dat kan bij de Fabriek in Woerden. In hun kleurrijke atelier kun je helemaal losgaan met verf in alle kleuren, leer je verschillende technieken en komt de kunstenaar in je los.
10x de leukste kinderhotels van Valk Exclusief in Nederland
WOW! Wat een toffe familiekamers hebben deze kindvriendelijke hotels! Hier wil je toch meteen eens een nachtje slapen? Bekijk snel deze 10 kinderhotels van Valk Exclusief en boek een heerlijk nachtje weg met je kind(eren).
Apeleuke les bij Monkey Moves!
Wist jij al dat Monkey Moves multisport lessen voor dreumessen, peuters, kleuters en basisschoolkinderen aanbiedt?Petra volgde met haar dochter Marit (2) een proefles in Sportzaal Marezaal in De Meern. Lees alles over deze apeleuke les!
Meer inspiratie
Apenrots (8+)
Ga je mee op een avontuurlijke reis door de evolutie tijdens de muzikale voorstelling van De Vrijstaat?
Festival Tweetakt
Avontuurlijk festival met theater, kunst en muziek voor iedereen, op meerdere unieke locaties!
Kruipsessies
Samen luisteren en verwonderen bij TivoliVredenburg tijdens een muzikale belevenis voor de allerkleinsten
Naar het circus
Geniet deze zomer van een nostalgische circusvoorstelling van Circus Snor!
Natuurschilderij maken
Vandaag kun je van verschillende bladeren en bloemen een afdruk maken bij De Boswerf!
Jump Zomerpas
Toffe zomeractie bij Play-in: spring de zomer door met de Ultimate Jump of 5x (Mini)jump Zomerpas!
Social Games, nieuwe hit!
NIEUW: Ontdek de wereld van interactieve Social Games bij The Team Building